w ,

3 ETFy na spółki wydobywcze złota i srebra – VETO.MEDIA

Dzień dobry!

W dzisiejszym materiale rozmawialiśmy o spółkach wydobywających złoto i srebro, a dokładnie ETF-ach, które można kupić bez prowizji za pomocą XTB.

Spółki wydobywcze… podczas marcowego krachu zaliczyliśmy oczywiście wielką korektę, następnie mogliśmy obserwować rajd aż do sierpnia, kolejne miesiące nie były już łaskawe, ceny notorycznie się osuwały. Dobrym przykładem jest ETF GDXJ, który cały rok znajdował się w trendzie spadkowym. Jedynym pytaniem jest fakt, czy to już koniec przeceny.

Jeśli mamy rosnące oczekiwania inflacyjne, ludzie znowu będą parkować swoje oszczędności w złocie i srebrze, konsumpcja złota i srebra będzie wzrastać, więc spółki wydobywcze mogą na tym teoretycznie zyskać. Kolejną rzeczą, która może nas skłonić do ETF to komplikacja w wyborze spółek, bardzo ciężko jest wybrać jedną, konkretną firmę wydobywczą, więc minimalizujemy ryzyko poprzez wybór takich instrumentów.

ETF GDX.UK

Pierwszy ETF w naszym zestawieniu to GDX.UK. Jego koszt zarządzania to 0,53%. Aktywa, które ważą tutaj najwięcej, to m.in. Newmont Corp, Barrick Gold Corp czy Franco-Nevada Corp. 44,03% tego ETF-u to Kanada, 19,45% to Stany Zjednoczone, Australia to 12,63%.

image 110
image 113

ETF GDXJ.US

Jego łączny koszt obsługi to 0,55%. Instrument ten obejmuje spółki o mniejszej kapitalizacji. Spółka, która ma największy udział w tym ETF to PAN AMERICAN SILVER CORP (5,42%).

50,76% tego ETF to Kanada, a 15,63% to Australia. Oprócz tego, w jego skład wchodzą kraje takie jak: Brazylia, Peru, Egipt, Meksyk, Turcja, Kolumbia, czy nawet Rosja. Jak widzimy więc – instrument ten daje nam ekspozycję na mniej rozwinięte kraje.

image 111
image 112

ETF IAUP.UK

Trzecim, zarazem ostatni ETF w naszym zestawieniu to IAUP.UK. Rozłożenie spółek jest podobnie jak w przypadku pierwszego ETF. Spółki, które mają tutaj największy udział to m.in. FRANCO NEVADA CORP, BARRICK GOLD CORP, CZY NEWMONT.

image 114
image 115

WIĘCEJ O ZŁOCIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ TUTAJ: Jak inwestować w złoto? 3 tanie monety, które możesz kupować zamiast 1 uncji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *