pharma
w

3 spółki dywidendowe z sektora farmaceutycznego, którymi warto się zainteresować

W sytuacji, gdy rynek akcji pozostaje niestabilny w obliczu podwyższonej inflacji w 2022 roku, wielu inwestorów zwróci się w stronę sektora farmaceutycznego w poszukiwaniu bezpiecznych inwestycji, ponieważ w czasie dekoniunktury konsumenci ograniczą wydatki na niemal wszystkie inne kategorie, poza opieką zdrowotną.

Obawy przed inflacją, które powodują zawirowania na niektórych rynkach, już od dawna mają swoje źródło w stale rosnących kosztach opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Od 1980 r. wzrost wydatków na opiekę zdrowotną per capita przewyższał ogólny wzrost konsumpcji osobistej w Stanach Zjednoczonych. Dla pacjentów może to być irytujące, ale dla inwestorów trudno nie lubić wysokich marż i przepływów pieniężnych, jakie mogą zapewnić drogie leki.

AbbVie Inc. (ticker: ABBV)

W 2013 r. Abbott Laboratories (ABT) wydzieliła swoje markowe produkty biofarmaceutyczne do AbbVie, oddzielnej spółki zajmującej się badaniami nad lekami nowej generacji, podczas gdy ABT zachowała raczej skromne działy, takie jak konsumenckie produkty zdrowotne i urządzenia medyczne. To sprawia, że ABBV ma nieco wyższy profil ryzyka, ale także potencjał znacznego wzrostu, o ile linia produktów pozostanie silna. Od początku roku ABBV wypracował przyzwoite wzrosty, co może nie jest imponujące w zwykłym środowisku, ale jest godne uwagi, gdy główne indeksy giełdowe, takie jak Nasdaq-100, spadają. Co więcej, dywidenda ABBV wzrosła z 40 centów kwartalnie w momencie podziału spółki w 2013 r. do 1,41 USD, co zwiększa jej długoterminowy potencjał dochodowy.

AVGBrowser 2y0ISRgyU4
Źródło: Etoro

Amgen Inc. (AMGN)

Był czas, kiedy Amgen był postrzegany przez niektórych inwestorów jako bardziej agresywna firma biotechnologiczna, znajdująca się na etapie rozwoju, która nie była tak wiarygodna jak stare nazwy w branży farmaceutycznej. Obecnie firma AMGN jest wyceniana na ponad 125 miliardów dolarów, a jej przełomowe leki na anemię Epogen i Neupogen oraz wstrzykiwany lek na zapalenie stawów Enbrel osiągają roczną sprzedaż na poziomie ponad 1 miliarda dolarów każdy. W ciągu ostatniej dekady akcje firmy AMGN pięły się coraz wyżej, a dywidenda z 36 centów kwartalnie w 2012 r. stale rosła do 1,94 USD obecnie. Jest to ogromny kredyt zaufania dla długoterminowych inwestorów dywidendowych.

AVGBrowser QCMBypcrsO
Źródło: Etoro

Bristol-Myers Squibb Co. (BMY)

BMY jest jak dotąd jedną z najlepiej radzących sobie spółek farmaceutycznych w tym roku. Ikona inwestowania Warren Buffett i jego firma zarządzająca kapitałem Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A, BRK.B) posiadają ponad 5 milionów akcji spółki, co daje pakiet o wartości 354 milionów dolarów. To dlatego, że Buffett stawia na przepływy pieniężne i dobrze prowadzoną działalność, która przetrwa próbę czasu. Dzięki dywidendzie, która jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku typowego składnika indeksu S&P 500, oraz silnej dynamice cen akcji, warto przyjrzeć się tym akcjom farmaceutycznym na niestabilnym rynku akcji.

AVGBrowser uCHT3GgQ6W
Źródło: Etoro

Akcje spółek możesz kupić bez prowizji w tym miejscu:


DISCLAIMER ETORO
eToro to platforma z wieloma aktywami, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje i kryptoaktywa, jak i handel kontraktami CFD.

Przedstawione treści są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opracowanie to jest chronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Wpis autora ma charakter edukacyjny. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie opracowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.