Telecom Italia
w , ,

Akcje Telecom Italia wystrzeliły, ponad 28 proc. w górę

KRR składa ofertę wykupu Telecom Italia

Akcje Telecom Italia skoczyły o ponad 28 proc. w poniedziałek rano po tym, jak amerykański fundusz private equity KKR złożył ofertę wykupu największej włoskiej firmy telefonicznej za 10,8 mld euro (12 mld dolarów).

Akcje Telecom Italia wystrzeliły, ponad 28 proc.  w górę!
Kurs akcji Telecom Italia w ostatnich 5 dniach. Źródło: Google

Niewiążąca propozycja wycenia byłego monopolistę telefonicznego na 0,505 euro za akcję, co oznacza 45,7 proc. premii w stosunku do piątkowej ceny akcji.

Dług brutto Telecom Italia przekracza 29 mld euro, a agencja S&P obniżyła w zeszłym tygodniu rating spółki poniżej poziomu inwestycyjnego. Oferta wykupu jest podobno bliższa 33 mld euro, z uwzględnieniem zadłużenia.

telecom italia ostatnie 5 lat
Kurs akcji Telecom Italia w ostatnich 5 latach. Źródło: Google

Cena akcji spółki na moment przed rozpoczęciem handlu w poniedziałek spadła o prawie 50 proc. w ostatnich 5 latach.

  • Włoski resort skarbu państwa przekazał, że zagraniczne zainteresowanie włoskimi spółkami to „dobra wiadomość dla kraju”

Zarząd Telecom Italia, któremu przewodniczy były wicegubernator Banku Włoch Salvatore Rossi, spotkał się w niedzielę, aby omówić ofertę, która została scharakteryzowana przez KKR jako „przyjazna”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w poniedziałek.

„Na razie jest ona uzależniona – między innymi – od zgody kluczowych interesariuszy rządowych” – dodano w oświadczeniu.

  • Deutsche Bank poinformował, że wiadomość jest „pozytywna zarówno dla TI jak i całego sektora”

„Pokazuje to również, jak bardzo Telecom Italia jest zależny od strategicznych działań, które mogą być łatwiej obsługiwane w rękach prywatnych” – powiedział analityk rynku kapitałowego w branży telekomunikacyjnej Keval Khiroya.

Victoria Scholar, szefowa działu inwestycji w brytyjskim biurze maklerskim Interactive Investor, powiedziała, że oferta „sygnalizuje szersze zainteresowanie europejskiego sektora telekomunikacyjnego bogatym amerykańskim kapitałem prywatnym” i może pomóc w odwróceniu losów Telecom Italia.

telecom italia kurs akcji od poczatku notowan
Kurs akcji Telecom Italia od początku notowań. Źródło: Google.

Zobacz również: Covid i inflacja głównymi tematami na rynkach towarowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.