asml okladka
w

ASML bije rekordy mimo pożaru w Berlinie. Szacowany 20 proc. wzrost sprzedaży w 2022 roku

ASML z rekordowym zyskiem

ASML Holding NV, jedyny producent najnowocześniejszych maszyn do produkcji półprzewodników, poinformował w środę o lepszym od oczekiwań zysku za IV kwartał w wysokości 1,77 mld euro i zapowiedział planowany wzrost sprzedaży o 20 proc. w 2022 roku.

„Oczekiwany wpływ pożaru części budynku w naszej berlińskiej siedzibie jest uwzględniony w prognozie wzrostu na 2022 rok. W oparciu o nasze obecne spostrzeżenia, uważamy, że możemy zarządzać konsekwencjami tego pożaru bez znaczącego wpływu na naszą produkcję” – przekazał dyrektor generalny Peter Wennink w oświadczeniu.

Analitycy spodziewali się zysku netto w wysokości 1,51 mld euro, w porównaniu do 1,35 mld euro osiągniętego rok wcześniej. Zysk został pobity dzięki marży w wysokości 54,2 proc., ponieważ sprzedaż w wysokości 5 mld euro była nieco niższa od szacunków analityków na poziomie 5,1 mld euro.

ASML stara się zwiększyć produkcję, ponieważ jego klienci, wśród których są TSMC, Samsung i Intel, inwestują w nowe moce produkcyjne, aby złagodzić globalny niedobór półprzewodników.

  • spółka podała, że podwoi swoją dywidendę za 2021 rok

Inwestorzy przeżyli szok na początku 2022 roku, kiedy spółka ucierpiała w pożarze głównej fabryki w Berlinie. Akcje firmy z Veldhoven w Holandii wzrosły czterokrotnie w latach 2018 – 2021.


Fot. Twitter @ASMLcompany

Zobacz również: CHINY DĄŻĄ DO OPRACOWANIA WŁASNYCH UKŁADÓW SCALONYCH – ALE NIE MOGĄ SIĘ OBEJŚĆ BEZ ZAGRANICZNEJ TECHNOLOGII

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.