asml
w , ,

ASML – holenderska spółka technologiczna z potencjałem do wzrostu

Według dwóch inwestorów technologicznych – Nathana Benaicha, oraz Iana Hogharta – wartość rynkowa holenderskiej spółki ASML, wytwarzającej zaawansowane technologicznie maszyny do produkcji półprzewodników, wzrośnie w przyszłym roku z 302 miliardów dolarów do ponad 500 miliardów dolarów.

  • Nathan Benaich jest założycielem i głównym partnerem firmy Air Street Capital
  • Ian Hoghart sprzedał swój start-up AI Songkick wytwórni Warner Music Group

W swoim corocznym raporcie „State of AI” napisali między innymi, że największe europejskie przedsiębiorstwo technologiczne jest mało znaną „podporą” w globalnym przemyśle półprzewodników.

Założona w 1984 r. firma ASML dostarcza producentom układów scalonych niezbędny sprzęt, oprogramowanie i usługi do masowego wytwarzania wzorów na krzemie metodą zwaną litografią. Jest jedynym producentem na świecie oferującym maszyny do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, których m. in. TSMC potrzebuje do produkcji najmniejszych i najbardziej zaawansowanych chipów.

Podstawowym produktem jest maszyna EUV – każda składa się z ponad 100 000 części i kosztuje 150 milionów dolarów. Transportuje się je w 40 kontenerach towarowych lub czterech jumbo-jetach.

„Ceny akcji spółek produkujących chipy poszybowały w górę po tym, jak pandemia koronawirusa doprowadziła do globalnego niedoboru chipów, ale akcje ASML wciąż mają pole do wzrostu” – powiedział Ian Hogarth.

asml
Cena akcji ASML od początku roku. Źródło: Google
  • Nvidia jest obecnie wyceniana na 521 miliardów dolarów, a TSMC na 533 miliardów dolarów.

„Ponieważ ludzie szukają alfy w inwestowaniu w trend, w którym półprzewodniki stają się coraz bardziej krytyczne dla globalnych łańcuchów dostaw, ASML wydaje się być oczywistym kandydatem” – zauważył Hogarth.

Czynnikiem napędzającym wzrost ASML może być dążenie niektórych krajów do samodzielnego wytwarzania układów scalonych i zmniejszenia zależności od innych krajów.

„Jeśli Chiny zamierzają zbudować odpowiednik tego, co ma dziś TSMC lub niektóre z wiodących amerykańskich firm produkujących półprzewodniki, będą musiały kupić wiele takich maszyn (EUV) […] Tak więc, im więcej krajów uzna tę technologię za część swojej kluczowej suwerenności, tym więcej maszyn zostanie sprzedanych”. – stwierdził były właściciel AI Songkick.

W zeszłym miesiącu spółka ASML podała, że spodziewa się boomu sprzedaży w ciągu następnej dekady. Uważa, że roczny przychód osiągnie 24-30 miliardów euro (28-35 miliardów dolarów) do 2025 roku, z marżami brutto od 54 proc. do 56 proc. Prognoza ta jest znacznie wyższa od przedziału 15-24 mld euro, który wcześniej przewidywała.


ŹRODŁO: CNBC, fot. Twitter @ASMLcompany


Zobacz również: Amazon bierze się za rynek w Polsce. Nowy produkt mocno uderza w konkurencję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.