BIZNES

Biznes to jedna z lepszych dróg do osiągnięcia ponadprzeciętnych dochodów. Co do zasady, biznes to przedsięwzięcie, które w ostatecznym rozrachunku ma przynieść przedsiębiorcy zysk. Możemy sprzedawać np. produkty lub świadczyć usługi.

Dobrze zarządzane przedsiębiorstwo, czy też biznes, potrafi przynieść ogromne pieniądze. Jak prowadzić biznes? Co jest ważne w biznesie? Ile zarabiają najlepsi?

Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, aktualne przepisy podatkowe, zmiany w prawie, materiały edukacyjne oraz wartościowe publikacje związane z biznesem.

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Wiele osób od zawsze pragnęło zrobić coś większego. Jednak dla szerokiego grona problem może stanowić znalezienie odpowiedniego pomysłu na biznes. Z drugiej strony, każdy ma znajomego, który co drugi dzień ma nowy pomysł na wielki biznes rozwijający się wyłącznie na kartce. Co może pomóc znaleźć odpowiedni dla Ciebie pomysł na biznes? Od czego warto zacząć? Jak dobrać niszę?

Szukanie pomysłu

Rozglądając się za pomysłem na biznes warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, zacznij od podsumowania swoich umiejętności, doświadczeń, znajomości, zasobów, oszczędności i innego rodzaju aktywów. Musisz wiedzieć z czym możesz wystartować. Tego rodzaju przemyślenia na pewno Ci w tym pomogą.

Po drugie, zacznij słuchać swojego otoczenia i szukaj problemów i potrzeb innych ludzi – na tym polega bowiem biznes. Musisz oferować wartościowe rozwiązania na problemy i potrzeby innych ludzi.

Jak założyć własny biznes?

Założenie biznesu może być dla Ciebie kluczową w życiu decyzją. Jednak przed startem powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami, które ułatwią Ci w przyszłości prowadzenie swojego przedsiębiorstwa. Start w biznesie może być dla wielu osób trudny, prawo w Polsce nie jest przecież proste. Na samym starcie warto posiłkować się osobami o dużej wiedzy, zalecana jest współpraca z dobrym księgowym.

Co do własnej firmy, ważną rzeczą będzie również wybranie odpowiedniej formy działalności gospodarczej. W Polsce mamy ich wiele do wyboru. Najprostsza to zwykła jednoosobowa działalność gospodarcza. Możemy zdecydować się również na spółkę cywilną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) czy też spółkę komandytowo-akcyjną. Możliwości jest wiele.

Ile pieniędzy potrzeba na założenie działalności gospodarczej?

Założenie najprostszej formy działalności gospodarczej, czyli JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) kosztuje dokładnie 0 zł. Sama rejestracja odbywa się w CEIDG poprzez złożenie druku CEIDG-1. Takie same „koszty” są również w przypadku spółki cywilnej.

Jeżeli mowa o innych formach działalności, potrzebne nakłady są niestety większe. W przypadku spółek prawa handlowego wymagane jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a kosztuje on 500 zł opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie własnej umowy spółki to koszty wzrosną również o opłaty notarialne.