w ,

Chiny vs USA. Jak w tym zamieszaniu inwestują fundusze?

Jakby pandemia nie była wystarczającym czynnikiem wypaczającym światowe rynki, chiński kryzys regulacyjny dodał kolejną nutkę nieprzewidywalności.

Bloomberg News rozmawiał z inwestorami instytucjonalnymi, którzy zarządzają aktywami o łącznej wartości 3 bilionów dolarów, aby zapytać ich, jak radzą sobie z zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi nieprzewidywalnym ożywieniem gospodarczym i zmieniającymi się przepisami Chin, które zamroziły notowania amerykańskich spółek i niemal zlikwidowały sektor edukacji online.


Jeśli chcesz wiedzieć w kolejności co się dzieje w Chinach to zapraszamy:

  1. Kryptowaluty: Czy Chińczycy wyniosą się z kraju? Co z kopaniem?
  2. Chiny. Blokady i zakazy dla firm wywołały gigantyczne spadki! Czy to okazja inwestycyjna?
  3. Czy chińskie firmy znikną z zagranicznych giełd? Pekin planuje dotkliwe zmiany!
  4. Chiny walczą z grami komputerowymi. Dzieci będą mogły grać zaledwie 3 godziny tygodniowo

Temasek Holdings: ($283 mld)

W ciągu najbliższych 12 miesięcy, ogromny państwowy inwestor z Singapuru będzie szukał spółek, które skupiają się na cyfryzacji, handlu elektronicznym, dostawcach usług w zakresie cyberbezpieczeństwa i zwiększonym zrównoważonym rozwoju (ekologia).

Temasek pozostaje nastawiony pozytywnie do Chin w długim terminie. Zakłady w tym kraju stanowią 27% jego portfela. Pomimo regulacji, Hamiyeh wyraził optymizm uznając, że wyceny chińskich firm z czasem będą rosły, nawet jeśli przedsiębiorstwa nie będą miały dostępu do amerykańskich rynków. Rzecznik Temasek dodał później, że Temasek będzie nadal inwestował w tematy związane z przyszłością konsumpcji w Chinach i innych krajach.


GIC Pte: szacowane przez SWFI na 545 mld USD

Singapurski państwowy fundusz majątkowy GIC jest również pozytywnie nastawiony do Chin częściowo ze względu na sposób, w jaki kraj ten zarządzał Covid-19. Według dyrektora generalnego Lim Chow Kiat.

Chińskie aktywa nadal oferują dobre poziomy wejścia, zwłaszcza w stosunku do tak zwanych wycen rynków rozwiniętych

Spółka jest osadzona w Chinach z zespołem w Szanghaju poszukującym transakcji na rynku nieruchomości i innym w Pekinie, polującym na możliwości private equity, według dyrektora inwestycyjnego Jeffrey’a Jaensubhakij’a.

Fundusz zagłębia się w firmy, które skupiają się na zrównoważonym rozwoju i technologii

Dodał, że zwraca baczną uwagę na to, „w co geopolityka zmusza firmy do inwestowania”, w tym w nowe krajowe łańcuchy dostaw na całym świecie. Dodał, że niektóre z kluczowych spółek, które wcielają się w te trendy, nie zmieniły jeszcze swojej wyceny.


Future Fund: ($144 mld)

Australijski państwowy fundusz majątkowy wycofał się z Chin w związku z coraz bardziej napiętymi relacjami pomiędzy rządami obu krajów, według prezesa Future Fund Petera Costello.

To nie dlatego, że rząd polecił nam to zrobić lub coś podobnego, ale po prostu pomyśleliśmy w trudnej sytuacji, że musimy być ostrożni (…).

Poza polityką, dyrektor generalny Raphael Arndt powiedział, że warunki gospodarcze są obecnie dojrzałe do trwałego wzrostu inflacji – coś, co byłoby „bardzo, bardzo szkodliwe” dla zysków, biorąc pod uwagę, że stopy procentowe są skutecznie zerowe.

Podejmujemy kroki w portfelu, aby się na to przygotować

Fundusz rozważa, w jaki sposób alokować akcje pomiędzy strategie wartościowe i jakościowe, ostatnio kupując udziały w operatorze farm wiatrowych Tilt Renewables Ltd. i wieże telefonii komórkowej Telstra Corp.


Pictet Wealth Management: 300 mld USD

CIO Pictet Wealth Management Cesar Perez Ruiz jest nadal pozytywnie nastawiony do rynków chińskich, ale sugeruje inwestorom stosowanie wyższej premii za ryzyko i wybieranie opcji notowanych w Hong Kongu, gdy jest to możliwe.

Poza geopolityką, fundusze hedgingowe wracają do łask. Jego zdaniem nierównomierne wychodzenie z kryzysu Covid-19 i jego nagłe zwroty oznaczają, że czynniki makro mają większe znaczenie niż wcześniej.

Po raz pierwszy od sześciu lat jesteśmy pozytywnie nastawieni do alternatywnych rozwiązań, a jednym z nich są fundusze hedgingowe

Makro i fundusze hedgingowe sterowane wydarzeniami – te ostatnie napędzane przez wzrost liczby fuzji i przejęć – są obecnie realnym sposobem na zabezpieczenie portfeli z ujemnymi korelacjami z innymi aktywami.

Podczas gdy większość jego kolegów uważa, że inflacja jest przejściowa, Ruiz uważa, że jest ona bardziej stabilna niż się ludziom wydaje. Jego rozumowanie opiera się na wysokich kosztach transportu i rosnących płacach, a także braku pracowników, ponieważ kraje starają się produkować więcej kluczowych towarów u siebie.

Aby znaleźć dobre inwestycje, które mogą przetrwać różne etapy cykli, pomija on takie wskaźniki jak zwrot z kapitału własnego.

Analizuję sektor po sektorze i sprawdzam, kto jest w stanie utrzymać wyższe marże brutto

Podając europejskich producentów opon jako przykład dostawcy, który radzi sobie lepiej w sytuacji, gdy koszty transportu obniżają rentowność chińskich konkurentów.


Norges Bank Investment Management: 1,3 biliona dolarów

Dla Nicolai Tangena, prezesa Norges Bank Investment Management, byłego menedżera funduszu hedgingowego, który od prawie roku kieruje gigantycznym norweskim państwowym funduszem inwestycyjnym, rosnąca inflacja może uderzyć zarówno w jego obligacje, jak i udziały na rynku akcji. Ze względu na swój ogromny rozmiar, fundusz ma niewiele opcji, jak tylko „przeczekać to”.

Pomimo planów sprzedaży różnych aktywów w związku z obawami dotyczącymi środowiska, społeczeństwa i zarządzania, Tangen powiedział Bloomberg Television, że ESG i obawy regulacyjne niekoniecznie były powodem do cięć w Chinach. Kraj ten stanowi 5% jego alokacji.

Mamy tam duże pozycje i naprawdę wierzymy w wiele z tych modeli biznesowych

*Mówiąc to Nicolai Tangena, opierał się na przykładzie spółek techonologicznych.


China Renaissance: 8,8 mld USD

Bao Fan z China Renaissance szuka wsparcia dla chińskich startupów uważanych za mniej podatne na kontrolę rządową. W przypadku najnowszego funduszu Huaxing Growth Capital Fund III, firma ograniczyła inwestycje w konsumencki internet i nie była w ogóle zaangażowana w firmy korepetycyjne, które są skoncentrowane na programach nauczania.

Inteligentna technologia przemysłowa, która może przekształcić łańcuchy dostaw, kontrakty i transakcje są celem, podobnie jak dostawcy technologii bez kierowcy. Ponadto w sektorze opieki zdrowotnej, spółka analizuje firmy, które dostarczają urządzenia do wczesnej diagnostyki, badań i monitoringu. Fundusz wygenerował wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie 45% w grudniu i zainwestował w 122 spółki. Obecnie mandat inwestycyjny Bao skupia się na spółkach w etapie wzrostu, inwestując w około 10 firm rocznie.


Lombard Odier (Private Bank): (347 mld USD)

Zdaniem Stephane’a Moniera, dyrektora inwestycyjnego w Lombard Odier, akcje banków, przemysłu samochodowego i energetycznego powinny osiągać dobre wyniki w nadchodzących miesiącach, podczas gdy akcje europejskie są notowane z dyskontem w stosunku do amerykańskich.

  • Przewiduje on, że zwiększone finansowanie z zagranicznych inwestorów w akcje regionu i wyższe wskaźniki szczepień mogą napędzić wzrost w Europie w trzecim kwartale.

W dłuższym terminie bank nadal jest nastawiony pozytywnie do Chin. Monier planuje zwiększyć zaangażowanie funduszu w akcje chińskie o jeden punkt procentowy do 4% w miarę łagodzenia zawirowań regulacyjnych – liczba ta nie obejmuje pośredniej ekspozycji na Chiny poprzez indeksy rynków wschodzących. Oczekuje on, że opadnięcie kurzu może potrwać około sześciu miesięcy.

Sądzimy, że duża część potrzebnych dostosowań regulacyjnych jest już za nami


Źródło: bloomberg.com

Przeczytaj również: Kryptowaluty. Marvel wyda Kapitana Amerykę i Spidermana na NFT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *