Oil Price
w , , , , , ,

Co wpływa na cenę ropy?

Wysokie ceny ropy naftowej są spowodowane wysokim popytem, niską podażą, kwotami OPEC lub spadkiem wartości dolara.

Cena ropy w marcu kwietniu covid19
Cena Ropy podczas kryzysu związanym z koronawirusem

Duży popyt

Zapotrzebowanie na ropę naftową i gaz ziemny zazwyczaj podąża za przewidywalnym wahaniem sezonowym. Popyt rośnie wiosną i latem z powodu zwiększonej liczby wyjazdów na letnie wakacje. Spadek popytu następuje jesienią i zimą. Nawet jeśli zużycie oleju opałowego wzrasta zimą, nie wystarczy to, aby zrównoważyć spadek zapotrzebowania na benzynę po wakacjach.

Traderzy kontraktów terminowych na towary przewidują zwiększony popyt. Zazwyczaj zaczynają licytować wyższe ceny ropy naftowej w styczniu lub lutym. Około 50% cen gazu opiera się na cenach ropy naftowej.

Mała podaż

Niska podaż występuje wtedy, gdy wojna lub klęski żywiołowe ograniczają eksport z krajów produkujących ropę. Traderzy często licytują ceny, gdy słyszą o zbliżających się katastrofach lub groźbie wojny. Ceny ropy naftowej spadają po wznowieniu produkcji.

Podaż i Popyt
Popyt i Podaż

OPEC

Kraje OPEC
Kraje związane z OPEC

Trzecim czynnikiem jest sytuacja, gdy członkowie OPEC zmniejszają swoją produkcję. To właśnie spowodowało wysokie ceny ropy naftowej w 2017 i 2018 roku. 30 listopada 2016 roku organizacja po raz pierwszy zgodziła się na zmniejszenie produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, począwszy od stycznia 2017 roku. Zgodziła się rozszerzyć cięcia produkcji do 2018 roku.

OPEC walczy z amerykańskimi producentami oleju łupkowego o udział w rynku. Producenci łupków zwiększyli produkcję oleju z USA do 9,4 mln baryłek dziennie w 2015 roku. Spowodowało to wzrost udziału rynkowego OPEC do 41,8% w 2014 roku z 44,5% w 2012 roku. Gwałtowny wzrost podaży spowodował spadek cen ropy naftowej. Spowodowało to boom i załamanie w amerykańskim przemyśle łupkowym.

OPEC nie chce, aby ceny były zbyt wysokie lub aby alternatywne źródła paliwa znów zaczęły dobrze wyglądać. Członkowie OPEC na ogół szukają docelowej ceny za ropę w wysokości 70 – 80 dolarów za baryłkę. Jednak amerykańscy producenci łupków potrzebują 40 – 50 dolarów za baryłkę, aby zapłacić za wysokodochodowe obligacje, które wykorzystali do finansowania. Do 2016 roku OPEC zaakceptował niższą cenę, aby utrzymać udział w rynku.

Spadek wartości dolara

Donald Trump na banknocie
Prezydent USA na banknocie

Czwartym czynnikiem decydującym o cenach ropy jest spadek kursu dolara. Większość kontraktów na ropę naftową na całym świecie jest sprzedawana w dolarach. W związku z tym kraje eksportujące ropę naftową wiążą swoją walutę z dolarem. Kiedy dolar spada, zmniejszają się również ich przychody z ropy, ale ich koszty rosną. Spadek wartości dolara zmusza OPEC do ograniczenia wydobycia. Musi podnieść cenę ropy, aby utrzymać marże zysku i utrzymać koszty towarów importowanych na stałym poziomie.

Porównanie z wcześniejszymi wzrostami cen ropy naftowej

Ceny ropy naftowej wzrosły znacząco pięciokrotnie w ciągu ostatniej dekady. Ostatnio ceny wzrosły gwałtownie w latach 2015, 2013, 2012, 2011 i 2008.

2015

Do 2015 roku amerykańskie wydobycie ropy łupkowej spadło w odpowiedzi na niższe ceny. Ceny ropy amerykańskiej, w oparciu o benchmark West Texas Intermediate grade ropy, spadły o 40% z 106 USD za baryłkę w czerwcu 2014 roku do 59 USD za baryłkę w grudniu. Było to reakcją na wyższą podaż. W tym samym czasie inwestorzy na rynku Forex zwiększyli wartość dolara o 15% w 2014 roku. Ponieważ ropa naftowa jest wyceniana w dolarach, to izolowało OPEC i innych zagranicznych producentów od znacznej części spadku cen ropy. Dlatego też Arabia Saudyjska poszła w ślady udziału w rynku, zamiast obniżać produkcję i podnosić ceny.

2013

Pod koniec sierpnia 2013 r. ceny za październikową dostawę ropy Brent wzrosły do 115,59 USD za baryłkę, co stanowi najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Ceny ropy w West Texas Intermediate wzrosły do 109,98/$ za baryłkę, czyli o dwa lata. Traderzy podnieśli ceny po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły, że użyją bomb lotniczych do ukarania prezydenta Syrii Assada za użycie broni chemicznej do zabicia setek cywilów.

Syria nie jest głównym dostawcą ropy naftowej, ale handlowcy obawiają się możliwych konsekwencji strajków. Należą do nich m.in. przerwanie dostaw ropy z Iranu, głównego sojusznika Syrii, zamieszki w Iraku, a także dalsze zakłócenia w Egipcie.

18 lipca 2013 roku ceny ropy naftowej za ropę Brent wyniosły 109,71 dolarów za baryłkę. Katalizatorem było usunięcie z urzędu prezydenta Egiptu Morsi’ego. Inwestorzy obawiali się, bez powodu, że Egipt zamknie Kanał Sueski w razie wybuchu zamieszek.

W styczniu 2013 roku ceny ropy wzrosły, gdy Iran prowadził gry wojenne w pobliżu cieśniny Ormuz. Traderzy postrzegali to jako potencjalne zagrożenie dla tego strategicznego szlaku żeglugowego. Do 8 lutego cena ropy osiągnęła poziom 118,90 dolarów za baryłkę. Dzięki temu do 25 lutego ceny gazu osiągnęły poziom 3,85 dolarów za galon.

2012

Ceny ropy naftowej zaczęły rosnąć znacznie szybciej w 2012 roku niż w 2011 roku. W dniu 13 lutego 2012 r., dwa tygodnie wcześniej niż w 2011 r., cena ropy naftowej WTI przekroczyła 100 USD za baryłkę. Rosnące ceny ropy naftowej spowodowały w tym samym tygodniu wzrost cen gazu powyżej 3,50 USD za galon. Już w styczniu ceny gazu przekroczyły 3,50 dolarów za galon na wschodnim i zachodnim wybrzeżu.

W marcu ropa Brent osiągnęła szczytowy poziom 125 dolarów za baryłkę. W czerwcu osiągnęła poziom 95 dolarów za baryłkę, a w sierpniu wzrosła do 113,36 dolarów. Normalnie ceny ropy spadają jesienią i zimą. Jednak w tym roku traderzy na kontraktach terminowych licytowali ceny ropy naftowej, aby zrównoważyć ekspansywną politykę pieniężną Rezerwy Federalnej. Obstawiali, że dolar spadnie i spowoduje wzrost cen ropy. Mylili się co do dolara, ale ceny ropy wzrosły pomimo niższego popytu.

2011

Ceny ropy naftowej osiągnęły wysoki poziom 113,93 dolarów za baryłkę, 29 kwietnia. Ceny stale rosły od lutego 2009 r., kiedy to spadły do 39 dolarów za baryłkę. Do końca 2010 r. poruszały się w przedziale 70 – 80 dolarów za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej przekładają się na wysokie ceny gazu. Ropa naftowa jest również składnikiem nawozów. To, w połączeniu z wyższymi kosztami transportu, powoduje wzrost cen żywności. Siły napędzające wysokie ceny ropy naftowej były podobne do tego, co miało miejsce, gdy ropa naftowa w 2008 r. osiągnęła rekordowy poziom.

Ceny ropy naftowej osiągnęły rekordowy poziom 143,68 dolarów za baryłkę w lipcu 2008 r., po tym jak w ciągu trzech miesięcy wzrosły o 25%.

To spowodowało wzrost cen gazu do 4,17$ za galon. Recesja była prawdziwą przyczyną. Globalny popyt w 2008 r. faktycznie spadł, a globalna podaż wzrosła. Zużycie ropy naftowej spadło z 86,66 mln baryłek dziennie w czwartym kwartale 2007 r. do 85,73 mln pb w pierwszym kwartale 2008 r.4 W tym samym czasie podaż wzrosła z 85,49 do 86,17 mln pb. Zgodnie z prawem popytu, ceny powinny były spaść. Zamiast tego wzrosły one o prawie 25%, z 87,79 USD do 110,21 USD za baryłkę.

Administracja Informacji Energetycznych przypisała część winy niestabilnej sytuacji w Wenezueli i Nigerii oraz wzrostowi popytu ze strony Chin. Zastanawiała się również, czy napływ pieniędzy inwestycyjnych na rynki towarowe mógł mieć wpływ na ceny. Zamiast tego skierowali swoje środki na kontrakty terminowe na ropę naftową. Ten nagły wzrost spowodował wzrost cen ropy naftowej.

Ta bańka aktywów szybko rozprzestrzeniła się na inne towary. Fundusze inwestycyjne zalały rynki pszenicy, złota i innych powiązanych kontraktów terminowych. Wpłynęło to na wzrost cen żywności na całym świecie. Doprowadziło to do głodu i zamieszek na tle żywnościowym w krajach tzw. rozwijających się.

Przeczytaj również o tym, jak dolar został królem wśród wszystkich walut

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.