Chińskie firmy znikną z zagranicznych giełd?
w ,

Czy chińskie firmy znikną z zagranicznych giełd? Pekin planuje dotkliwe zmiany!

Chiny opracowują przepisy zakazujące firmom internetowym, których dane stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, notowań poza granicami kraju, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Według informatora gazety Reuters zakaz ma być również nałożony na firmy zaangażowane w kwestie ideologiczne.

W zeszłym miesiącu Pekin ogłosił, że planuje wzmocnić nadzór nad wszystkimi firmami notowanymi na giełdzie. Wówczas najmocniej dostało się prywatnym spółkom edukacyjnym, którym zakazano działać w imię zysku. W wyniku czego, niektóre z nich notowane w USA, potrafiły stracić 80-90% w jeden dzień!


Więcej przeczytasz tutaj: Chiny. Blokady i zakazy dla firm wywołały gigantyczne spadki! Czy to okazja inwestycyjna?


Zgodnie z nowymi, planowanymi zasadami, chiński regulator rynku papierów wartościowych ma teraz zaostrzyć kontrolę nad chińskimi firmami notowanymi na zagranicznej giełdzie i zakaże tych, które zbierają ogromne ilości danych o użytkownikach lub tworzą treści, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  • Wszystkie firmy internetowe zostaną poproszone o dobrowolne złożenie wniosku o przegląd w Cybersecurity Administration of China (CAC), jeśli ich celem jest notowanie ich akcji poza Chinami

Przygotowywane przepisy kładą również nacisk na odpowiedzialność prawną subemitentów w przypadku notowań zagranicznych i wymagają dokładniejszego ujawniania udziałów w spółkach posiadających tzw. strukturę podmiotów o zmiennym udziale (VIE).

Struktura VIE została stworzona dwie dekady temu w celu obejścia przepisów ograniczających inwestycje zagraniczne we wrażliwych branżach, takich jak media i telekomunikacja, umożliwiając chińskim firmom pozyskiwanie funduszy za granicą poprzez notowania na giełdzie zagranicznej.

Została ona szeroko przyjęta przez chińskie przedsiębiorstwa nowej gospodarki, głównie firmy internetowe, które są zazwyczaj zarejestrowane na Kajmanach i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a zatem nie podlegają jurysdykcji prawnej Pekinu.

Niewątpliwie nastroje i zaufanie inwestorów do Chińskich spółek maleje. Czy jest to duże ryzyko? A może okazja inwestycja? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Wesleyem, mieszkańcem Chin, które opowie wam o tamtejszym rynku! Tutaj:

Czy chińskie spółki technologiczne to okazja? Wesley, mieszkaniec Chin, opowiada o tamtejszym rynku


Źródło: reuters.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.