promocje black friday
w , ,

Jak nie nadziać się na fałszywą promocję w sklepie? Uważaj na Black Friday!

Nadchodzi Black Friday… pamiętaj o tych kilku rzeczach

Już niedługo zacznie się szał zakupowy, zwany inaczej Czarnym piątkiem. W Stanach Zjednoczonych to święto jest często najbardziej dochodowym dniem dla sprzedawców w ciągu całego roku. Chyba już wszyscy widzieliśmy filmy, gdzie ludzie biją się o przecenione towary w sklepach – szaleństwo.

Jednak w naszej części świata Black Friday często przybiera inną postać, a promocje nie są takie świetne, jakby mogły się wydawać – w sklepach często czyhają na nas pułapki, które mają nabrać nas na fałszywe promocje. Przed tym ryzykiem ostrzega nawet prezes UOKiK. Oczywiście można natrafić na dobrą okazję, ale trzeba to zrobić mądrze i z głową.

Po pierwsze – poznaj zakres cenowy

Dobrym nawykiem podczas Black Friday jest ustalenie sobie listy produktów, które chcemy kupić w promocji. Pozwoli nam to ustalić jakikolwiek plan na dalsze działania. Następnie powinniśmy wyszukać te rzeczy na różnego rodzaju stronach internetowych i sklepach. Dobrym przykładem są np. portale FakeFriday.org, Ceneo.pl czy Skapiec.pl. Wszystko po to, aby poznać zakresy cenowe w wielu sklepach.

  • Powinniśmy również sprawdzić ceny produktu z przeszłości, aby upewnić się czy dany sklep nie podniósł jej tylko po to, aby teraz zrobić promocję. Dzięki temu wiemy, czy dana przecena jest rzeczywiście warta uwagi.

Fałszywa promocja – o co chodzi?

Niestety w wielu sklepach sprzedawcy zastawiają na nas proste, lecz skuteczne pułapki. Przy okazji święta wyprzedaży gorączka zakupów często sięga zenitu, co powoduje, że dokonujemy impulsywnych decyzji. Jednym z wielu trików, na który możemy się natknąć, jest wcześniejsze podwyższenie ceny, tylko po to, aby ją później obniżyć. Kto się nie skusi na 30% obniżki, przecież to taka okazja!

Przykładowo – miesiąc przed Black Friday dany produkt kosztuje 250zł. Następnie sklep bierze sprawy w swoje ręce, cena zostaje podwyższona do 325 zł i na bazie tego widzimy wielką, czerwoną promocję i okazję życia… ale cena jest cały czas na poziomie 250 zł, nawet po promocji.

  • Właśnie po to robimy wcześniejsze rozeznanie cenowe – nie chcemy się natknąć na tego typu sztuczki.
Black Friday Fałszywa Promocja W Sklepie

Napisane małym druczkiem

Jest jeszcze jedna sztuczka, którą część sklepów sobie upodobała. Chodzi o rzeczy napisane małym druczkiem. Często widzimy ogromne banery z promocjami typu „-50 proc. na drugi produkt”, które tylko proszą, aby rzucić się w wir zakupów. Jednak w wielu przypadkach jest tam mały haczyk. Banery te rozwieszone są w całym sklepie, a promocje dotyczą wyłącznie jednego produktu lub jednego rodzaju produktu. Przy kasie może nas spotkać niemałe zdziwienie.

promocja falszywa

Zobacz także: Memowa kryptowaluta Shiba Inu spadła prawie 50% od historycznego maksimum. Koniec “psiej passy”?


Przemyśl czy tego potrzebujesz

Wszyscy wiemy, że promocje i związany z nimi wystrzał hormonów potrafi przynieść wiele radości. Przecież oszczędziłem tyle pieniędzy! Zawsze chciałem to mieć! Zakupowa fantazja potrafi ponieść każdego. Dlatego jeszcze raz warto podkreślić znaczenie listy zakupów i poznania zakresów cenowych – jest to niezwykle ważne.

Trafiając na „super promocję” powinniśmy przemyśleć, czy w ogóle potrzebujemy tego produktu. Często jest to tylko chwilowa zachcianka, a nasz zakup będzie kurzył się na strychu lub gdzieś w szafie.

Kolejną rzeczą jest argument „oszczędzania”. W szale zakupowym często potrafimy nadziać się np. na promocję „4 produkty w cenie 3”. Jak się jednak później okazuje, 4 masażery do stóp nie są Ci wcale potrzebne. Wydałeś więcej niż planowałeś – to nie była dobra okazja. To tylko Twoje złudzenie.

  • Pamiętaj – jeżeli kupiłeś 4 produkty w cenie 3, a tak naprawdę nie potrzebowałeś żadnego, to straciłeś, to nie była oszczędność, nic bardziej mylnego.

Zobacz także: Fame MMA zbierze kapitał poprzez crowdfunding. “Stań się akcjonariuszem”


Masz prawo do reklamacji

– Niezależnie od tego, czy kupujemy towar w cenie promocyjnej czy regularnej, obowiązują jednolite prawa konsumenckie – tłumaczy Prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

  • Jak dodaje UOKiK – sprzedawcy oraz konsumenci powinni mieć świadomość, że towary przecenione – tak jak wszystkie inne – podlegają reklamacji, jeśli okażą się wadliwe.
  • Warto pamiętać, że jeśli powodem obniżenia ceny jest wada towaru, o której wiedzieliśmy podczas zakupu, nie możemy jej reklamować u sprzedawcy – przypomniano.

Równocześnie UOKiK przypomina, że jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym, to zwrot pełnowartościowego towaru zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Natomiast przy zakupach przez internet mamy ustawowe prawo do namysłu – w ciągu 14 dni od otrzymania produktu możemy odstąpić od umowy bez podawania powodów. Po odesłaniu zakupów otrzymamy zwrot pieniędzy, niezależnie od tego, czy zrobiliśmy je po promocyjnej cenie czy po regularnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.