solorz wodor
w , ,

Firmy Solorza zainwestują 500 mln zł w technologie wodorowe

Solorz stawia na wodór

Grupa Polsat Plus wraz z ZE PAK planuje zainwestować ok. 500 mln zł w technologie wodorowe w ciągu najbliższych pięciu lat. Plany obejmują budowę całego łańcucha: od produkcji wodoru w elektrolizerni, po stacje paliw i produkcję autobusów wodorowych.

Cyfrowy Polsat ogłosił w poniedziałek nową strategię – chce budować trzeci filar strategiczny oparty o tanią i czystą energetykę. W latach 2022-2026 planuje zainwestować w zieloną energię 5,5 mld zł. Kupi także część aktywów od Zespółu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Strategia zakłada m. in. produkcję autobusów wodorowych.

Wraz z ZE PAK chcemy stać się wiodącym producentem zielonego wodoru. Zakładamy inwestycje rzędu ok. 0,5 mld zł w pięć lat” – powiedział wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec podczas wideokonferencji. „Chcemy wejść także w dystrybucję wodoru. Trwają prace nad budową sieci stacji tankowania. Chcemy mieć minimum 30 stacji, a pierwsze są w fazie pozwoleń na budowę” – dodał.

Celem grupy jest posiadanie 100 MW elektrolizerni i produkcja 40 ton wodoru na dobę. Ponadto trwają już testy pierwszych magazynów paliwa tego rodzaju.

Co istotne, ZE PAK stworzył też prototyp polskiego autobusu wodorowego. Plan zakłada docelową produkcję 100 autobusów rocznie w fabryce, która ma ruszyć w 2023 roku w Świdniku.

ZE PAK - kurs akcji - wodór
Kurs akcji ZE PAK w ostatnim dniu. Źródło: Google

Rynek pozytywnie zareagował na dzisiejsze informacje, skutkując ponad 11 proc. wzrostem kursu akcji ZE PAK.

Z kolei kurs akcji Cyfrowego Polsatu, notowanego na warszawskiej giełdzie od 2008 roku, zdaje się być niezachwiany dzisiejszymi doniesieniami.

Cyfrowy Polsat - kurs akcji - wodór
Kurs akcji Cyfrowego Polsatu w ostatnim roku. Źródło: Google

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza.


fot. Telewizja Polsat

Zobacz również: Oracle kupi Cerner – przejęcie za ponad 28 miliardów dolarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.