Grzechy i afery Deutsche Bank. Too big to fall
w , , , ,

Grzechy i afery Deutsche Bank. Too big to fall?

Dochodzenie w sprawie FinCEN Files wykazało, że kierownictwo Deutsche Bank wiedziało, że bank może być wykorzystany do prania pieniędzy. To najnowsza wiadomość z długiej serii skandali z największego banku w Niemczech.

Grzechy i afery Deutsche Bank. Too big to fall

Największym rakiem kryzysu gospodarczego w 2008 roku były kredyty subprime. Deutsche Bank wykupił największą ilość słabo zabezpieczonych kredytów hipotecznych. Owinął je w kilka bardziej złożonych produktów finansowych, załatwił najlepsze oceny i sprzedał innym bankom jako bezpieczne produkty inwestycyjne. Kiedy rynek się załamał – wyszło na jaw, że obligacje są bezwartościowe.

Jednocześnie DB stawiał na krach i zarobił na tym sporo pieniędzy.

W 2013 roku bank otrzymał pierwszą karę; musiał wypłacić 1,9 mld dolarów na rzecz znacjonalizowanych wówczas amerykańskich finansistów budowlanych Freddiego Maca i Fannie Mae.

Bank poszedł na ugodę z władzami USA w 2017 roku. Wstępne rozmowy opiewały na 14 miliardów dolarów, co odpowiadało finansowej ruinie Deutsche Banku. W końcu bank zapłacił 7,2 miliarda dolarów.

Pranie pieniędzy w Rosji

W trakcie negocjacji ugody z władzami amerykańskimi, w 2015 roku wyszedł kolejny skandal. Według ustaleń śledczych, bank wykorzystał transakcje giełdowe do wyprania brudnych pieniędzy o wartości 10 mld dolarów w rublach rosyjskich. Ponieważ transakcje te były przeprowadzane w dolarach, władze USA ponownie interweniowały. Tym razem kara: 600 milionów dolarów. Następnie Deutsche Bank zakończył praktykę bankowości inwestycyjnej w Rosji.

Manipulacja stopami procentowymi

Euribor i Libor są skrótami od konkretnych referencyjnych stóp procentowych. Euro Interbank Offered Rate (Eurobor) określa stopy procentowe, po których banki europejskie mogą przyznawać sobie nawzajem obligacje denominowane w euro. Libor (London Interbank Offered Rate) służy jako podstawa dla transakcji finansowych w określonej wielkości, na przykład w zakresie instrumentów pochodnych lub kredytów hipotecznych.

W 2013 r. Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 1,7 mld euro na sześć dużych banków międzynarodowych po tym, jak przedsiębiorcy manipulowali stopami procentowymi. Największą karę w wysokości 725 mln euro zapłacił Deutsche Bank, który później został ukarany przez władze brytyjskie i amerykańskie kolejnymi 2,5 mld dolarów.

Naruszenie embarga amerykańsko-irańskiego

Kolejne grzywny nałożone na DB to motyw jak władze amerykańskie stwierdziły, że bank naruszył amerykańskie embargo na Iran.

W 2015 roku bank wypłacił 260 mln dolarów, czyli znacznie mniej niż 1,4 mld dolarów, które musiał wypłacić rywal Deutsche Bank, Commerzbank, w związku z podobnymi oskarżeniami.

Stosunki Z Jeffery`m Epsteinem

Poważnym błędem było przyjęcie Jeffreya Epsteina jako klienta w 2013 roku.

komentował bank po kolejnych skandalach pedofilskich

To była cicha odpowiedź Deutsche Banku po tym, jak Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (DFS) nałożył na bank karę finansową w wysokości 150 miliardów dolarów.

Deutsche Bank wiedział o „strasznej kryminalnej przeszłości Epsteina” i nadal nie zrobił nic w sprawie „regularnych, podejrzanych wypłat” – komentowała komisja. Transakcje te były również związane z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich. Skazany przestępca seksualny i miliarder odebrał sobie życie podczas pobytu w więzieniu w sierpniu 2019 roku.

Danske Bank

Deutsche Bank odegrał również rolę w jednym z największych na świecie skandali związanych z praniem pieniędzy – jako bank pośredniczący Danske Bank. W latach 2007-2015 przez oddziały duńskiego banku przepływały podejrzane przelewy o wartości około 200 mln euro. DFS po raz kolejny oskarżyła bank o „niewłaściwy nadzór nad swoimi klientami”. Od tego czasu Deutsche Bank zainwestował około miliarda dolarów w poprawę audytu wewnętrznego, przyjmując 1500 pracowników do oddziałów nadzorczych.

Krach na akcjach

Skandale przede wszystkim poważnie nadszarpnęły reputację banku. Wszystko miała odwzorowania w jego wartości rynkowej, która runęła. W ciągu 20 lat straciły one 85%. Kapitalizacja rynkowa banku wynosi obecnie zaledwie 16 mld euro. Tylko ci, którzy kupili swoje pierwsze akcje Deutsche Banku w tym roku, mogą być zadowoleni z plusu wynoszącego 25%.

image 12

Paul Manafort arrives in court (picture-alliance/AP Photo/S. Wenig)

Pojawiające się w dokumentach dziesiątki wybitnych postaci czytane są jako te, które są dobrze skomunikowane z osobami o poglądach politycznych. Wśród nich jest Paul Manafort, były kierownik kampanii Donald Trump, który został skazany za oszustwa i uchylanie się od płacenia podatków. JP Morgan poinformował, że przeniósł pieniądze pomiędzy Manafortem a jego współpracownikami z firm fasadowych jeszcze we wrześniu 2017 roku, długo po tym, jak jego powiązania z rosyjskimi urzędnikami ukraińskimi i podejrzenia o pranie pieniędzy zostały szeroko zgłoszone.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.