Więcej treści

Załaduj więcej
Gratulacje. Dotarłeś do końca internetu.

Inwestowanie

Inwestowanie to podstawowy sposób na pomnażanie naszego kapitału, który wypracowaliśmy poprzez pracę i inne aktywności generujące zysk. Jest to jeden z kroków, który w długiej perspektywie może zapewnić nam stabilną przyszłość i bezpieczeństwo np. na emeryturze. Sposobów inwestowania jest naprawdę wiele, zaczynając od tych najprostszych, jak lokaty, kończąc na tych trudniejszych, jak giełda i kryptowaluty.

Dobra inwestycja potrafi przynieść ogromny dochód. Jednak istnieją aktywności, na których możemy stracić swoje pieniądze. W co można zainwestować? Jakie ryzyka niesie za sobą inwestowanie? Ile można zarobić na inwestowaniu?

Znajdziesz tutaj materiały edukacyjne, najświeższe informacje oraz publikacje związane z giełdą, kryptowalutami, nieruchomościami, złotem, srebrem, a także wieloma alternatywnymi sposobami inwestowania.

Czy inwestowanie wiąże się z ryzykiem?

Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem. Możemy stracić część, a nawet całość wypracowanego przez nas kapitału. Im wyższy poziom ryzyka tym wyższy może być potencjalny zysk. Ryzyko straty istnieje przy każdej inwestycji, nawet lokacie bankowej. Możemy je zminimalizować poprzez odpowiednie zarządzanie naszym portfelem inwestycyjnym poprzez dywersyfikację posiadanych w nim aktywów.

W co inwestować? Dobór aktywów do portfela

Jest wiele sposobów na inwestowanie wolnych środków. Każda osoba powinna dobrać aktywa, które odpowiadają jej wiedzy i skłonności do ryzyka. Inne rzeczy będzie kupować osoba na emeryturze z dużym majątkiem, a jeszcze inne młody człowiek, który zaczyna dopiero swoją karierę zawodową. Podstawowe sposoby inwestowania to:

Lokaty i rachunki oszczędnościowe: Inwestowanie w lokaty i rachunki oszczędnościowe to szeroko znana i lubiana metoda inwestowania. Ryzyko tego sposobu jest niskie, tak samo jak zyski, które są w tym przypadku znikome, mniejsze od inflacji. Lokaty i rachunki oszczędnościowe można przyrównać bardziej do sposobu na odkładanie pieniędzy.

Giełda: Jeżeli oczekujesz wyższych zysków, inwestowanie na giełdzie może być opcją dla Ciebie. Warto pamiętać, że ta metoda generuje dużo większe ryzyko potencjalnej straty. Do udanej inwestycji wymagana jest odpowiednia wiedza. Aby zacząć inwestować na giełdzie musisz założyć rachunek inwestycyjny.

Metale Szlachetne: Metale szlachetne to znany od wieków sposób na zachowanie wartości swojego kapitału. Chyba każdy słyszał o inwestowaniu w złoto i srebro. Wielkim plusem tej metody jest bezpieczeństwo i stabilność. Z metali szlachetnych będą zadowolone osoby, które mają dużą awersję do ryzyka. Najczęściej inwestujemy w jednouncjowe złote i srebrne monety oraz sztabki.

Nieruchomości: Inwestowanie w nieruchomości to jeden z bardziej znanych w Polsce sposobów na ochronę i pomnażanie swojego majątku. Dużym plusem inwestowania w nieruchomości jest stały dochód z najmu. W długim terminie możemy liczyć również na sam wzrost ceny mieszkania. Wiele osób dokonuje również tzw. Flipów, które polegają na remoncie i droższej odsprzedaży samej nieruchomości. Ten sposób inwestowania jest zarezerwowany dla osób z większym kapitałem.