Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie to zbiór najnowszych i najważniejszych wydarzeń i wiadomości z całego świata. Najbardziej zależy nam na edukacji początkujących inwestorów, dlatego dostarczamy treści proste i zrozumiałe. Znajdziesz tutaj m.in. najświeższe informacje o giełdzie i szeroko pojętych rynkach finansowych. Na vetomedia przeczytasz również wiele wartościowych artykułów omawiających podstawowe aspekty dotyczące inwestowania.

Czym jest giełda?

Myśląc o giełdzie mamy w głowie różne wyobrażenia. Część osób widzi stragan ze starociami, niektórzy giełdowych inwestorów instytucjonalnych, a jeszcze inni pojedyncze jednostki pomnażające swój kapitał. To zależy.

Jednak giełda w tym znaczeniu to nic innego jak miejsce do dokonywania transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Dla przykładu, istnieją takie giełdy jak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Giełda w Nowym Jorku czy też Giełda w Londynie.

Handel na giełdzie odbywa się w wyznaczonych godzinach, które są zwane sesjami. Na giełdzie handluje się wieloma instrumentami, nie są to tylko akcje. Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać obligacje skarbowe i korporacyjne, fundusze ETF lub inne bardziej ryzykowne instrumenty.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Większość ludzi słyszało kiedyś o inwestowaniu na giełdzie. Jest to jeden z wielu sposobów na pomnażanie oszczędności, które zarobiliśmy na swojej pracy i biznesie. Na giełdzie może inwestować praktycznie każdy. Wymagany jest jedynie odpowiedni kapitał i konto maklerskie. Przed startem swojej przygody z inwestowaniem zalecane jest zapoznanie się z podstawowymi prawami rynku, takimi jak popyt i podaż. Odpowiednia edukacja umożliwi skuteczne pomnażanie pieniędzy i zminimalizuje ryzyko straty.

Czym są akcje na giełdzie?

Akcje to jeden z instrumentów finansowych używanych przez inwestorów. Jest to jedna z głównych klas aktywów na rynkach. W dużym skrócie – akcje to papier wartościowy poświadczający, że dana osoba jest współwłaścicielem spółki, której akcji są dopuszczone do obrotu na rynku kapitałowym.

Kupując akcje zyskujemy podstawowe prawa, takie jak prawo do udziału w zysku czy prawo do głosowania na walnych zgromadzeniach. Tego typu inwestycja niesie za sobą duże ryzyko, które możemy zminimalizować poprzez odpowiednią analizę.

Jak zarabiać na giełdzie?

Dobry inwestor potrafi zarobić w każdym otoczeniu, bowiem zarabianie na giełdzie to wiele sposobów dokonywania transakcji.

Najbardziej podstawowym założeniem jest taniej kupić, by drożej sprzedać. W tego typu zagraniach przydatna jest analiza fundamentalna, do której przeprowadzenia potrzebujesz ocenić m.in. wyniki finansowe spółki, kondycję branży czy sytuację gospodarczą na świecie.

Drugim sposobem jest dywidenda, czyli otrzymanie części wypracowanego zysku z racji bycia współwłaścicielem danej spółki. Co ważne, nie każda spółka wypłaca dywidendę. Część przedsiębiorstw woli swoje zyski reinwestować w rozwój firmy.