Inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty to szczególnie popularny kierunek inwestycyjny w ostatnich latach. Nic dziwnego, w końcu dobrze ulokowane oszczędności potrafiły dać wielokrotne zyski w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne?

Niestety, tak jak na giełdzie papierów wartościowych – tam gdzie wysokie zyski, tam jeszcze większe ryzyko. Kryptowaluty to stosunkowo nowe zagadnienie, które dopiero rozkwita na rynku, w związku z czym jest bardzo podatne na różne zagrania spekulacyjne. Co więcej jest to rynek praktycznie nieuregulowany, co powoduje, że dochodzi do wielu oszustw. Różne interwencje Państw, jak choćby zakaz wydobycia kryptowalut w Chinach mają też duży wpływ na cały rynek, co powoduje ogromne wahania cen.

Aby mądrze inwestować na rynku kryptowalut trzeba liczyć się ze zmiennością rynku i wysokim ryzykiem z tego wynikającym. Ponadto warto dobrze przeanalizować wszystkie informacje o projekcie na który chcemy postawić swoje oszczędności.

Inwestowanie w Bitcoina

Pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, nazywany często „cyfrowym złotem”. Najważniejszą cechą kryptowalut jest wykorzystywanie technologii blockchain czyli architektury przechowywania informacji w sposób gwarantujący niezmienność  zapisanych danych. Dzięki temu Bitcoina nie można ukraść, ani w żaden sposób zmanipulować. Ponadto fakt, że znamy jego całkowitą podaż – w przeciwieństwie do walut fiducjarnych takich jak złotówka, euro czy dolar – bezpośrednio przekłada się na wzrost cen przy rosnącym popycie.

Inwestowanie w Altcoiny

Bitcoin nie jest oczywiście jedyną kryptowalutą, a biorąc pod uwagę jego wysoką cenę warto rozważyć inwestowanie w altcoiny, czyli alternatywne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Solana, Polkadot czy XRP. Często te projekty oferują znacznie większą użyteczność w porównaniu do Bitcoina, a ich cena jest dużo niższa.

Ethereum jako pierwsze wprowadziło możliwość tworzenia smart kontraktów, dzięki którym powstała nowa gałąź zwana DeFi (zdecentralizowane finanse) czy NFT (niewymienialne tokeny). Dziś na popularności zyskują kryptowaluty takie jak Solana, które oferują podobną użyteczność przy znacznie niższych cenach i o wiele większej sprawności.

Inwestowanie w NFT

Szalenie popularną w ostatnim czasie nowością jest inwestowanie w NFT, czyli niewymienialne tokeny. Ich główną cechą jest fakt, że są zaprojektowane w ten sposób by pokazać na blockchainie, że ich posiadacz ma prawo własności do danego, unikalnego przedmiotu. Niemniej ten nowy rynek niesie ze sobą spore ryzyko – wyceny aktualnych NFT to w większości czysta spekulacja, co sprawia, że bardzo łatwo stracić swoje oszczędności.