Więcej treści

Inwestowanie w metale szlachetne

Inwestowanie w metale szlachetne to jeden z podstawowych sposobów na ochronę wartości naszego kapitału w długim terminie. Złoto i srebro to bezpieczna część portfela inwestycyjnego, która pozwala nam zachować spokój.

Portal vetomedia sprawia, że rynek metali szlachetnych staje się prosty. Znajdziesz tutaj m.in. materiały edukacyjne pomagające w prawidłowym inwestowaniu w kruszce. Dzielimy się również najświeższymi informacjami i publikacjami dotyczącymi złota, srebra i innych metali szlachetnych.

Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

Kruszce są znane ludzkości już od wieków. Nie bez powodu złoto i srebro były w przeszłością podstawą polityki monetarnej. Dzięki inwestowaniu w kruszce możemy ochronić swoje oszczędności w perspektywie wielu lat. Metale szlachetne powinniśmy traktować jako polisę ubezpieczeniową, która pomoże nam w trudnych czasach. Dodatkowo chronią one nas przed działaniami polityków i po części inflacją. Historia pokazała, że w perspektywie kilkudziesięciu lat lepiej jest trzymać uncję złota niż dolary czy złotówki. Złoto zawsze będzie miało wartość, pieniądz papierowy niekoniecznie.

Jak inwestować w złoto i srebro?

Rynek metali szlachetnych może dla wielu osób wydawać się bardzo skomplikowaną sprawą. W przeszłości działo się przecież bardzo dużo dziwnych rzeczy… Amber Gold, konfiskaty złota przez rządy, nie mówiąc już o oszustach, którzy tylko czekają na inwestorów. Co robić? Odpowiedź nie jest taka trudna!

Dla większości osób najlepszą metodą inwestowania w metale szlachetne będzie po prostu kupowanie monet i sztabek w postaci fizycznej. Istnieją oczywiście inne warianty, takie jak ETF-y, kontrakty terminowe czy różnego rodzaju formy cyfrowego złota. Jednak osoby początkujące mogą je z pewnością odrzucić. Historia nauczyła nas, że złoto i srebro trzymane w ręce mają w długim terminie największą wartość, mówiąc prościej, minimalizujemy w ten sposób ryzyko oszustwa.

Jak wybrać odpowiednie złote i srebrne monety i sztabki?

Podstawą inwestowania w metale szlachetne jest kupowanie fizycznych monet i sztabek. W większości przypadków właśnie ta metoda będzie najlepsza. Aktualnie rynek metali szlachetnych daje nam wiele możliwości, jednak początkujący inwestor powinien skupić się na klasyce.

Najlepszym wyborem będą złote i srebrne monety o wadze jednej uncji trojańskiej (31,1g). Ze sztabek powinniśmy raczej zrezygnować, łatwiej je podrobić. Jednouncjowe monety są znane i lubiane na całym świecie, co pozwoli nam je sprzedać praktycznie w każdym kraju. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed oszustwami, złote i srebrne monety powinniśmy kupować wyłącznie od zaufanych dilerów metali szlachetnych. Należy omijać małych sprzedawców i uliczne targi. Tego typu opcje są przeznaczone dla osób zaawansowanych.