Więcej treści

Załaduj więcej
Gratulacje. Dotarłeś do końca internetu.

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to świetny sposób często nie tylko na przechowanie kapitału w czasie, a wręcz na jego pomnażanie. Historycznie rynek nieruchomości pomimo cyklicznych korekt daje pokaźne wzrosty – zdecydowanie powyżej inflacji. Taki stan rzeczy wynika głównie z faktu, że miejsca przecież nie przybędzie, a wraz z rosnącą populacją zapotrzebowanie na własny kąt rośnie.

Jednym ze sposobów na zarobek jest inwestowanie w mieszkania pod wynajem. W takim wypadku szukamy rozsądnie wycenionej nieruchomości w dobrej lokalizacji. Często należy wykonać w niej remont aby móc ustalić czynsz najmu na satysfakcjonującym nas poziomie. Ponadto bardzo ważne jest sporządzenie odpowiedniej umowy i podpisać ją z najemcą u notariusza. Później mieszkanie pod wynajem to w zasadzie dochód pasywny, gdyż nie wymaga od nas zbyt wielkiego nakładu pracy.

Inną opcją jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Mowa m. in. o lokalach usługowych. Jest to ciekawa nisza, gdyż trafia się na nieco innych klientów. Przedsiębiorstwo za dobrze usytuowany lokal jest gotowe zapłacić duże pieniądze, a wynika to z tego, że często lokalizacja bezpośrednio przekłada się na ilość klientów, czyli ostatecznie zarobek. W ostatnim czasie na rynku nieruchomości komercyjnych szczególnie dobrze radzą sobie magazyny. W związku z zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw importerzy starają się zmagazynować jak największe zapasy, a do tego potrzebują kolejnych metrów kwadratowych przestrzeni magazynowej.

House Flipping to inny, specyficzny sposób zarabiania na nieruchomościach. Jest on zdecydowanie najbardziej angażujący dla inwestora, ale również może dać najwyższe zyski w krótkim czasie. Flipping lub też „flip nieruchomości” polega na zakupieniu np. mieszkania w okazyjnej cenie, a następnie podniesienie jej wartości poprzez remont lub np. zmianę jej statusu prawnego, który był z jakiegoś powodu „skomplikowany”. Niestety, aby sprawnie działać potrzeba sporo wiedzy z zakresu prawa. Ponadto warto mieć własną, sprawdzoną ekipę remontową, gdyż do czasu sprzedaży nieruchomości jest ona dla nas kosztem.

Nieruchomości to nie tylko budynki

Decydując się na lokowanie swoich oszczędności w nieruchomościach nie trzeba mieć na myśli budynków. Sprawdzoną opcją jest również inwestowanie w ziemię. Skupowanie działek rolnych w dłuższej perspektywie również może przynosić zyski, a co ważne – możliwe, że daną działkę da się przekształcić na budowlaną – wtedy jej wartość może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Inwestowanie w tzw. REITy czyli Real Estate Investment Trust. REIT to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który skupia swoją uwagę wyłącznie na nieruchomościach. Dzięki takiemu rozwiązaniu mniejsi inwestorzy mogą uzyskiwać ekspozycję na nieruchomości i czerpać z nich zyski, bez finansowania całości zakupu.