w ,

Kolejne instytucje ostrzegają przed ryzykownymi kredytami, które mogą zdrożeć. UOKiK ruszy z kampanią informacyjną

Obecne otoczenie i polityka monetarna ewidentnie sprzyja kredytobiorcom – nie będzie trwało to jednak wiecznie. Kredyty w Polsce bazują na zmiennej stopie procentowej, co generuje wiele ryzyk. Niestety część mieszkańców Polski nie zdaje sobie z tego sprawy, finansujemy się „pod korek”, odpowiednio wcześniej nie przeliczając naszych kosztów – nie wiemy co nam w długiej perspektywie grozi.

  • Przy zaciąganiu kredytu musimy myśleć długoterminowo.

Tak, aktualna sytuacja jest dla kredytobiorców niezwykle komfortowa. Trzeba jednak brać pod uwagę, że okres spłacania kredytu trwa znacznie dłużej niż kilka lat i w tym czasie wiele może się wydarzyć. Zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty. Jako świadomy obywatel, musisz przeliczyć i upewnić się, czy będziesz mógł spłacić swoje zobowiązania nawet przy znacznym podwyższeniu stóp procentowych, co za tym idzie, również Twojej raty.

KAMPANIE INFORMACYJNE:

W lipcu mogliśmy usłyszeć o początku kampanii informacyjnej, którą prowadzi UKNF. W największych radiach w Polsce puszczane są reklamy o ryzyku stopy procentowej i rosnących kosztach kredytu, które skutecznie mogą zrujnować budżet domowy.

O tym zjawisku dyskutują również inne instytucje:

– W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem historycznie niskich stóp procentowych. Długotrwałe utrzymywanie się takiej sytuacji ma wpływ zarówno na instytucje finansowe, jak i klientów, kształtując ich oczekiwania odnośnie kosztów finansowania. Resort finansów na bieżąco analizuje wpływ inflacji i oprocentowania kredytów oraz depozytów na sytuację gospodarczą Polski. Wraz z naszymi partnerami z UKNF, UOKiK, BFG, GUS dostrzegamy potrzebę rzetelnego informowania obywateli o korzyściach i ryzykach taniego finansowania – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podobne działania informacyjne jesienią tego roku planuje UOKiK.

„Niskie stopy procentowe zachęcają konsumentów do pochopnego lokowania swoich oszczędności w różnego typu instrumenty finansowe lub podejmowania decyzji zakupu nieruchomości na kredyt. Związane jest z tym duże ryzyko realnej utraty środków, bądź niemożności spłaty zobowiązań finansowych w przyszłości” – czytamy.

  • Kampania społeczna UOKiK odbędzie się pod hasłem „Policz i nie przelicz się”.

ZOBACZ TAKŻE: BIK podsumował półrocze! POTĘŻNY popyt na kredyty i pożyczki. Co z cenami nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *