Mikrochipy to najlepsza inwestycja? Wzrosty giganta zaskakują!
w , ,

Mikrochipy to najlepsza inwestycja? Wzrosty giganta zaskakują!

Jesteśmy zawsze 30 dni od bankructwa – to mantra Jen-Hsun Huanga, współzałożyciela Nvidii, firmy produkującej półprzewodniki. Tak! Te słowa pochodzą od szefa korporacji, której wartość rynkowa wzrosła z 31 miliardów do 486 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. I chociaż w Polsce, konsumentom spółka kojarzy się głównie z usprawnianiem funkcjonowania gier, tak w rzeczywistości jej pole działania jest znacznie większe.

NVIDIA w liczbach

Jak widać pod względem wzrostu kapitalizacji przedsiębiorstwo przyćmiło Intela (255 mld dolarów), niegdyś najpotężniejszego producenta chipów na świecie przebijając ją prawie dwukrotnie i osiągając zawrotne 486 mld dolarów kapitalizacji.

  • W latach 2016-2021 przychody Nvdii wzrosły o 233%.
  • Zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, do 4,5 mld USD .
  • W ciągu trzech miesięcy do maja sprzedaż wzrosła o 84% rok do roku.
  • Marża brutto osiągnęła 64%.

Systemy Nvidii zostały zaadoptowane praktycznie przez każdą dużą firmę informatyczną (IT), a także przez niezliczone zespoły badawcze w dziedzinach od odkrywania leków po modelowanie klimatu.

  • Ich sprzęt i towarzyszące mu oprogramowanie są używane we wszystkich centrach danych, które tworzą chmury obliczeniowe obsługiwane przez Amazona, Google, Microsoft i chińską firmę Alibaba.

Na tym nie koniec! We wrześniu Nvidia potwierdziła pogłoski, że kupuje Arm, brytyjską firmę, która projektuje szybkie i energooszczędne chipy do większości smartfonów na świecie, za 40 miliardów dolarów. Pomysł polega na wykorzystaniu umiejętności projektowych Arma do projektowania jednostek centralnych (CPU) dla centrów danych i zastosowań sztucznej inteligencji, które uzupełniłyby istniejącą siłę Nvidii w wyspecjalizowanych chipach znanych jako jednostki przetwarzania grafiki (GPU). Biorąc pod uwagę globalny zasięg Arm i Nvidia, regulatorzy w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Chinach i Unii Europejskiej zastanawiają się czy zatwierdzić transakcję. Gdyby tak się stało – znaczące „jeśli”, biorąc pod uwagę siłę rynkową obu firm w swoich domenach – pozycja Nvidii w jednej z najgorętszych dziedzin informatyki byłaby prawie nie do podważenia.

Czy NVIDIA dalej będzie rosła w siłę na giełdach? Chociaż przedstawione dane, zachęcają do inwestycji, nie można zapomnieć o dużych spadkach giganta w 2018 roku. Wówczas było to częściowo powiązane z losami rynku kryptowalut, który również spadał.

https://tvc-invdn-com.investing.com/data/tvc_11b0c8ed085310af44da0bfbb31730ff.png

Konkurencja też nie śpi, do batalii o ten rynek dołączają, start-upy i inni giganci technologiczni. Inwestorzy venture capital poparli firmy takie jak Tenstorrent, Untether AI, Cerebras i Groq, z których wszystkie starają się, aby półprzewodniki były jeszcze lepiej dostosowane do sztucznej inteligencji niż procesory graficzne Nvidii, które mimo wszystkich swoich zalet są zbyt energochłonne.

Zagrożenie stanowią dla nich również ich najwięksi klienci:

  • Google jako pierwszy wymyślił swoją „jednostkę przetwarzania tensorów” – jest to układ scalony ASIC do uczenie maszynowego sieci neuronowych
  • AWS (Amazon Web Services) zaprojektował chip Inferentia który zmniejsza obciążenia i przyspiesza „machine deep learning”, czyli usprawnia działanie sztucznej inteligencji.

Podsumowując rynek mikroprocesorów prężnie się rozwija. Z tego też względu warto być może przyjrzeć się mu z bliska.

Źródło: TheEconomist

Przeczytaj również: Oto jak władze niszczyły branżę kryptowalut w Polsce. Co nas czeka w przyszłości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.