Warren Buffett e1458254557753 1200x800 1
w

Najciekawsze pozycje z portfolio Berkshire Hathaway Warrena Buffetta

Dobór akcji przez Warrena Buffetta nie wygląda już tak, jak kiedyś.

Portfel akcji Berkshire Hathaway przeszedł wiele zmian w ciągu ostatniej dekady. Po pierwsze, ramię inwestycyjne spółki upodobało sobie w ostatnich latach aktywa typu growth, choć starzy faworyci, tacy jak American Express i Coca-Cola, wciąż pozostają w pobliżu.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat portfel Berkshire Hathaway również został poddany kilku cięciom. Buffett zredukował dziesiątki akcji, ponieważ pandemia COVID-19 drastycznie zmieniła krajobraz inwestycyjny. Na początku 2020 roku posiadał kilka linii lotniczych, obecnie nie posiada żadnej. Banki były asami wśród akcji Buffetta jeszcze na początku roku 2020, ale Berkshire spędził ostatnie dwa lata na wyrzucaniu ich do kosza.

Zgodnie z najnowszym formularzem 13F, złożonym 14 lutego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd USA, w czwartym kwartale tego roku Buffett ponownie wyciągnął miotłę, przycinając lub całkowicie likwidując 10 pozycji.

Jeśli chcesz wiedzieć, które akcje legendarny inwestor Warren Buffett uważa za warte swojego czasu i uwagi, zajrzyj do portfela akcji Berkshire Hathaway. Na poniższej liście przedstawiamy wybrane, najciekawsze pozycje z portfolio.

Activision Blizzard [ATVI]

 • Składowa portfolio: 0,29 proc.
 • Wartość: 975 mln dol.

W czwartym kwartale 2021 roku Berkshire Hathaway rozpocząło inwestowanie w wydawcę gier wideo Activision Blizzard. Kupiło wtedy 14,6 mln akcji po szacunkowej, średniej cenie 66,53 dol. za akcję.

Świetne wyczucie czasu.

W połowie stycznia Microsoft zgodził się zapłacić 68,7 mld dolarów, czyli 95 dolarów za akcję w gotówce, za borykającego się z problemami wydawcę gier wideo.

Oznacza to, że Buffett w ciągu zaledwie kilku tygodni osiągnął 43-procentowy zysk.

Twórcy światowych hitów, takich jak World of Warcraft i Call of Duty, odnotowali spadek akcji w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne w strukturach firmy, licznymi procesami sądowymi, czy wezwaniami do ustąpienia prezesa Bobby’ego Koticka. Spółka musiała również stawić czoła trudnym porównaniom w ujęciu rocznym z napędzanym pandemią wzrostem w 2020 roku.

Buffettowi zdecydowanie należy się uznanie za to, że tanio kupił podupadłe akcje i w zaledwie kilka tygodni obrócił to w jedną z najlepszych inwestycji 2022 roku.

Charter Communications [CHTR]

 • Składowa portfolio: 0,75 proc.
 • Wartość: 2,5 mld dol.

Charter Communications oferuje telewizję kablową, Internet, telefon i inne usługi pod marką Spectrum, która jest drugim co do wielkości operatorem kablowym w Ameryce, zaraz za Comcast. Spółka znacznie rozszerzyła swój zasięg w 2016 roku, kiedy przejęła Time Warner Cable i siostrzaną spółkę Bright House Networks.

Jest to również kolejna pozycja Buffetta, z którą związany jest John Malone – choć obecnie w niewielkim stopniu. Malone zasiadał w zarządzie firmy telekomunikacyjnej i medialnej od 2013 do 2018 roku, kiedy to zrezygnował z pełnienia tej funkcji, aby skupić się na Emeritus.

Buffett zainwestował w Charter Communications w drugim kwartale 2014 roku, ale w ostatnim czasie po bardzo wysokim wzroście kursu akcji zredukował pozycję z 9,4 mln akcji na początku 2017 roku do zaledwie 3,8 mln akcji w IV kwartale 2021 roku.

Mimo spadków w ciągu ostatnich 6 miesięcy, od 2012 roku kurs akcji spółki wzrósł w sumie o spektakularne 1060 proc.

Verisign [VRSN]

 • Składowa portfolio: 0,98 proc.
 • Wartość: 3,25 mld dol.

Verisign to przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie infrastruktury internetowej, które dosłownie utrzymuje świat w sieci działając jako rejestr domen najwyższego poziomu w tym oczywiście .com czy .net. Ponadto oferuje również szereg usług bezpieczeństwa.

Dominacja spółki w tej branży jest przykładem zamiłowania Buffetta do unikatowych biznesów. W minionym roku Verisign nie radziło sobie najlepiej – wzrost o 6 proc. w porównaniu z 14 proc. w przypadku S&P 500 nie wygląda najlepiej, szczególnie jeśli mowa o spółce technologicznej. Jednak od początku 2013 r. spółka ta odnotowała wzrost o 451 proc. więc można przyjąć, że to jej czas na „odreagowanie” dynamicznych wzrostów.

Berkshire Hathaway jest obecnie największym inwestorem instytucjonalnym w akcje VRSN. Posiada ok. 13 mln akcji, co daje 11,5 proc. kontroli nad spółką.

DaVita HealthCare Partners Inc [DVA]

 • Składowa portfolio: 1,22 proc.
 • Wartość: 4 mld dol.

DaVita była stałą częścią portfela akcji Berkshire Hathaway, przynajmniej do 2020 roku. Wtedy Buffett zmniejszył swój udział w spółce świadczącej usługi w zakresie opieki nad chorymi na nerki. W I kwartale 2020 roku zredukował swoje akcje 1 proc, a w III kwartale zmniejszył je o kolejne 5 proc.

DaVita obsługuje pacjentów za pośrednictwem ponad 3000 ośrodków dializ w Stanach Zjednoczonych i dziewięciu innych krajach. Starzejące się pokolenie wyżu demograficznego i siwiejąca populacja na wielu rozwiniętych rynkach powinny zapewnić tej spółce silny wiatr w żagle.

Berkshire ujawniło swoją pierwszą inwestycję w DaVita w pierwszym kwartale 2012 roku. Biorąc pod uwagę, że spółka była dużą pozycją w Peninsula Capital Teda Weschlera w czasach przed Berkshire, nie było nierozsądnym zakładać, że to właśnie on przekonał Warrena Buffetta do inwestycji. Obydwaj panowie potwierdzili to zresztą w 2014 roku.

Na ten moment Buffett jest największym udziałowcem DaVity. Jego pakiet 36,1 mln akcji stanowi nieco więcej niż jedną trzecią wszystkich akcji spółki pozostających w obrocie.

Moody’s Corp. [MCO]

 • Składowa portfolio: 2,91 proc.
 • Wartość: 9,6 mld dol.

Moody’s to przedsiębiorstwo świadczące usługi biznesowe i finansowe, najbardziej znane ze swojej agencji ratingowej Moody’s Investors Service – jednej z trzech głównych amerykańskich agencji ratingowych dla przedsiębiorstw, obok Standard & Poor’s i Fitch Ratings. Oferuje również technologię analizy finansowej Moody’s Analytics.

„Wujek Warren” po raz pierwszy zainwestował w tę spółkę w pierwszym kwartale 2001 roku i do tej pory jest zadowolony z inwestycji, pozostawiając swój pakiet 24,7 mln akcji na niezmienionym poziomie przez ostatnie kilka lat.

Co zabawne na jednym ze spotkań w 2010 roku amerykański miliarder powiedział:

Naszym zadaniem jest samodzielne ocenianie kredytów. Nie zlecamy tego agencjom ratingowym.

Warren Buffet

Mimo to Berkshire Hathaway jest największym instytucjonalnym posiadaczem Moody’s, mając 13,3 proc. udziałów w przedsiębiorstwie znanym ze swojej agencji ratingowej. Drugim największym udziałowcem jest Vanguard posiadający 7,3 proc. udziałów.

American Express [AXP]

 • Składowa portfolio: 7,5 proc.
 • Wartość: 24,8 mld dol.

American Express nadal pozostaje jedną z ulubionych inwestycji Warrena Buffetta.

Buffett lubi mawiać, że preferowany przez niego okres posiadania akcji to „na zawsze”, a American Express jest jednym z najlepszych przykładów. Berkshire wszedł w posiadanie pierwszego pakietu akcji przedsiębiorstwa wydającego karty kredytowe w 1963 roku, kiedy borykająca się z problemami firma bardzo potrzebowała kapitału. Buffett zobowiązał się jej pomóc, uzyskując korzystne warunki inwestycji. Na przestrzeni lat wielokrotnie odgrywał rolę białego rycerza, w tym podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, aby nabyć udziały w dobrych spółek po zaniżonych cenach (m. in. Goldman Sachs czy Bank of America).

To fantastyczna, silna firma i cieszę się, że posiadamy 18 proc. jej udziałów. Cieszę się tym bardziej, że całkowita stopa zwrotu wyniosła 1250 proc. w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Warren Buffet na dorocznym spotkaniu Berkshire w 2019 roku

Nikt nie zdziwiłby się, gdyby Buffett zmniejszył swoją pozycję w American Express w 2020 roku. W końcu Berkshire przez cały rok pozbywało się akcji finansowych, a w II kwartale zmniejszyło nawet udziały w procesorach płatniczych. Jednak pozycja pozostała w pełni nienaruszona.

Berkshire Hathaway, który posiada aktualnie 19,6 proc. akcji American Express, jest zdecydowanie największym akcjonariuszem spółki. Drugi w kolejności Vanguard posiada zaledwie 6 proc.

Bank of America [BAC]

 • Składowa portfolio: 13,58 proc.
 • Wartość: 44,9 mld dol.

Buffett spędził większość 2020 i 2021 roku sprzedając akcje różnych banków. Nie zrezygnował jednak z Bank of America.

Zainteresowanie Buffetta amerykańskim bankiem sięga 2011 roku, kiedy to podjął się ratowania finansów firmy w obliczu Wielkiej Recesji. W zamian za zainwestowanie 5 mld dol. w firmę, Berkshire otrzymało obligacje o rentowności 6 proc.

Warren Buffett w prawdzie pozbył się 2,2 mln akcji Bank of America w IV kwartale 2019 r., ale stanowiło to zaledwie 0,2 proc. redukcji. Choć w 2020 roku mocno ograniczył udziały w różnych bankach, to w III kwartale tego samego roku powiększył i tak już dużą pozycję Berkshire, nabywając ponad 85 mln akcji. Tym samym Berkshire jest aktualnie największym udziałowcem Bank of America, posiadającym 12,3 proc. akcji znajdujących się w obrocie.

Akcje wymienione w tym artykule możesz kupić bez prowizji w tym miejscu:

DISCLAIMER ETORO
eToro to platforma z wieloma aktywami, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje i kryptoaktywa, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 68% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Przedstawione treści są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opracowanie to jest chronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Wpis autora ma charakter edukacyjny. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie opracowania.

Zobacz również: INWESTYCJA W METAVERSE? 3 DUŻE SPÓŁKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.