Nie ma powrotu do normalnosci mowia eksperci. Im szybciej to zaakceptujemy tym lepiej
w , ,

Nie ma powrotu do normalności, mówią eksperci. Im szybciej to zaakceptujemy, tym lepiej

COVID-19 death rate sinking? Data reveals a complex reality | Science|  In-depth reporting on science and technology | DW | 07.05.2020

Za chwilę kończymy długi rok 2020 i zaraz zaczniemy kolejny. Już w memach się przyjęło, że ten rok jest bardzo charakterystyczny. Wiele rzeczy postawiono na głowie.

Jeden niewygodny fakt trzeba sobie wziąć do serca: większość rzeczy nigdy nie wróci do normy. Politycy, urzędnicy tak starają się uspokajać, że za chwilę znowu będzie normalnie.

Większość ludzi z nostalgią wraca do stycznia, gdzie to były ostatnie chwile normalności. Obecną sytuację większość komentuje, że to próba pokazania kontroli nad społeczeństwem. Styczeń był i nie wróci. Psycholog doradzi, że trzeba się z tym pogodzić.

Powoli uczymy się nowej rzeczywistości. Większość ludzi musiała się obawiać o swoją pracę przez 3/4 roku, ponieważ przyszłość gospodarki stała pod dużym znakiem zapytania. Odwiedzenie sklepu to podobna walka – masz maseczkę, zaatakuje Cię ktoś bez maseczki mówiąc, że maseczka to zło. Nie masz to również zostaniesz zaatakowany. Większość codziennych interakcji odbywa się za pomocą wideokonferencji, a nie osobiście.

COVID-19 and climate change: A healthy dose of reality

Pięć lat zmiany w ciągu sześciu miesięcy… To popularny slogan odnoszący się do nowej rzeczywistości.

Niebezpieczeństwo wynika z chęci powrotu do normalności, a nie z tego, jak radzić sobie z tym, co nas czeka, komentują psychologowie.

Thomas Davenport, wybitny profesor informatyki i zarządzania w Babson College w Wellesley, Massachusetts: Jeżeli politycy obiecują, że normalność jest już za rogiem, ten świat, który pamiętamy, że za chwilę do niego wrócimy… okłamują ludzi, po prostu. Jeżeli człowiek przechodzi tragedię, traumę, jest w stanie wrócić do poprzedniego poziomu szczęścia. Tutaj w sytuacji COVID-19 jest trochę inaczej. Ciągle oczekujemy, że to się wkrótce skończy.

Ludzka skłonność do myślenia, że zmiana jest tymczasowa i że przyszłość znów będzie przypominać przeszłość, jest często nazywana „normalnym uprzedzeniem”.

Ludzie, którzy mają problem przystosować się do zmian, wierzą, że to co pamiętają jako normalne – wróci. Eksperci również zauważyli, że ludzie noszący maseczkę mogą być postrzegani jako Ci, którzy opóźniają powrót do normalności.

Mózg sobie radzi lepiej niż my. Podczas gdy część naszych umysłów może być skłonna do opierania się zmianom, ponieważ czujemy, że katastrofy są wydarzeniem przemijającym, inna, silniejsza część naszego mózgu szybko przyjmuje nowe.

Hedoniczna adaptacja to dosyć wymyślna nazwa umiejętności przetrwania. To zdolność umysłu do szybkiego zaakceptowania czegoś w twoim otoczeniu, co tygodnie wcześniej zatrzymałoby cię na twoich torach. Pierwotnie miało to na celu ochronę człowieka przed drapieżnikami, jest odrutowane na stałe – więc nie widzimy ciągle wszystkich stosunkowo nowych rzeczy jako zagrożeń i tęsknimy za nowszymi, większymi.

Did this book predict coronavirus outbreak 12 years ago? | Deccan Herald

Sonja Lubomirsky, wybitny profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside: Kiedy zdarzają się zarówno dobre jak i złe rzeczy, na początku czujesz intensywne emocje. Potem dostosowujesz się i wracasz do punktu odniesienia. To jest o wiele silniejsze z pozytywnymi zdarzeniami. Ludzie nie dostosowują się tak całkowicie do negatywnych zmian w swoim życiu.

Tak samo jest z poprzednim pokoleniem, które dorastało w czasie Depresji i nadal jest szczególnie ostrożne w kwestii nie marnowania jedzenia czy czegokolwiek innego. To nawyk, który u nich pozostał.

Jednak krótkotrwałe zmiany łatwo zarzucić. Lyubomirsky wspominał plenerowe spotkanie naukowców, w którym uczestniczyła tego lata w Montanie, gdzie przeprowadzono testy Covida i utrzymano protokoły.

W ciągu kilku minut, zachowanie uczestników zmieniło się w przedpandemiczną bliskość. Wszyscy wróciliśmy do tego, jakby pandemia nie miała miejsca, powiedziała.

Życie jest w zasadzie serią zmian i adaptacji. Ludzie mają tendencję do przywiązywania większej wagi do tego, co czują w danej chwili. Naukowiec wspomina o swoim przyjacielu, który skończył z wegetariaństwem i wrócił do jedzenia mięsa, ponieważ cała pandemia wydała mu się końcem świata i nie widział sensu już. Inny znajomi postanowił frustrację odreagować farbując sobie włosy na niebiesko. Tak reagują ludzie.

Jesteśmy bardziej odporni, niż nam się wydaje, a przyszłość może znów wydawać się normalna, niezależnie od tego, jak będzie inna.

US to consider extension applications of non-immigrant visas amid Covid-19  | Business Standard News

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.