w ,

Obietnice Dudy w ogniu krytyki ekonomistów

Fot: Piotr Drabik/ Wikimedia commons.

Obietnice Dudy, które padły zarówno przed, jak i po ogłoszeniu wyników I tury wyborów prezydenckich spotkały się z ostrą krytyką ekonomistów. Według specjalistów “trudno takie obietnice traktować poważnie”.

Tuż przed I turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda obiecywał, że po rzekomej drugiej kadencji jego prezydentury chciałby, aby każdy Polak zarabiał przynajmniej 2 tys. euro miesięcznie.

W rozmowie z redakcją Business Insider Polska, prof. Joanna Tyreowicz z Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego GRAPE stwierdza, że obietnice Dudy nie mają racji bytu na polu ekonomicznym.

Czy taki wzrost jest w ogóle możliwy w sensie ekonomicznym? Nie wydaje się to w ogóle prawdopodobne – komentuje ekspertka.

Obietnice Dudy w ogniu krytyki ekonomistów.
fot. Wikimedia Commons/ Michał Józefaciuk

Po koalicji PO-PSL, Zjednoczona Prawica “odziedziczyła” 20-proc. wskaźnik inwestycji w Polsce, co określiła mianem “niezadowalającego”. PiS chce, aby statystyka wskazywała na poziom 22-25 proc., jednak jak na razie… chęć do inwestowania spada.

Kampania wyborcza, jak rozumiem, rządzi się własnymi prawami, politycy obiecują cokolwiek, byle brzmiało dobrze i kto chce, niech wierzy. Na poziomie danych, trudno takie wypowiedzi traktować poważniej – stwierdza prof. Tyrowicz.

Wskaźniki, które Polska musiałaby osiągnąć, aby PiS spełnił obietnice Dudy, muszą być na poziomie wyższym, niż tzw. azjatyckie tygrysy i jeszcze bardziej dynamiczne, niż w latach 90. (dokładnie 4 razy szybsze). Jak wskazuje Business Insider, nawet przemysł technologiczny nie jest w stanie tak wpłynąć na gospodarkę.

Jeśli chodzi o postęp technologiczny, to żyjemy w okresie, gdy wynalazki przełomowe (jak prąd, telefon, czy nawet internet) już w niewielkim stopniu zmieniają wydajność pracy. Do czasu kolejnego przełomu, który nie wiadomo kiedy w ogóle nadejdzie, zostają nam zatem tylko innowacje o mniejszej skali, oczywiście niezbędne, ale o mniejszym oddziaływaniu na gospodarkę – tłumaczy w rozmowie z BI prof. Tyrowicz.

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.