w

Podstawowe fakty o czytaniu

Fot: Hubertl/ Wikimedia commons.

Czytanie pozwala uaktywnić mózg, aby poszukiwał zrozumienia tematu podczas przyswajania nowej wiedzy.
Podczas gdy mózg jest aktywny i jest wystawiony na nowe bodźce to w procesie tym zwiększamy swoją inteligencję dzięki większej ilości połączeń nerwowych. Gęstość połączeń w każdym mózgu jest bardzo indywidualna. Część inteligencji dziedziczymy po rodzicach, a część kreuje się podczas nasze najważniejszego czasu dla rozwoju – dorastaniu. We wczesnym wieku bardzo ważne jest, aby mózg był ciągle wystawiany na nowe bodźce, które pozwolą mu poznawać nowe rzeczy.

Czytając uczymy się czytać ze zrozumieniem.


Możemy czytać, lecz nic z tego nie wynieść. Czytając ze zrozumieniem łączymy fakty, szukamy rozwiązań, dowiadujemy się nowych zagadnień i poszerzamy swoją mądrość.

Czytanie jest procesem LOGICZNYM


Czytanie (wraz ze zrozumieniem) zależy od czytelnika – aktywnie szukając zrozumiałych wskazówek, a następnie decydując, co autor może chcieć przekazać, gdy jesteśmy wystawieni na wiele informacji w określonym kierunku.
Lektura, która pokazuje uczniom, jak myśleć logicznie i elastycznie w odpowiedzi na zrozumiałe wskazówki, jest lekturą, która dość szybko poprawia umiejętności czytania uczniów.

Kiedy ktoś czyta dla konkretnych celów, to cieszy się, że wiedzą, pozwala mu odkryć zagadnienia, które go interesują najmocniej w danym momencie. Jest to najlepszy moment do nauki, ponieważ ludzie starają się zrozumieć. Widzą też od razu, że kiedy używają logicznego myślenia, mogą lepiej zrozumieć autora.

Język pisany, może być językiem dwuznacznym.


Czytając, ciągle poszukujemy drugiego dna. Co autor mógł mieć na myśli, czego mamy się domyśleć. Z prawie każdej książki na świecie możemy wynieść bardzo mądre cytaty, o ile wiemy co autor miał na myśli.

Jak chociażby sławne dla Polaków:

Czytanie/Rozumienie Dwuznaczne - Fakt
Czytanie/Rozumienie Dwuznaczne – Fakt

Czytelnicy ciągle są wystawieni na nowe doznania poprzez logiczne procesy myślowe z językiem pisanym. Nowi czytelnicy chcą wiedzieć, jak dobrze czytać. Modelowanie własnych strategii w sposób logiczny, którego stosować będziemy czytania. Następnie daje to możliwość ćwiczenia logicznego myślenia w celu lepszego zrozumienia języka pisanego. Można to zrobić za pomocą angażujących ćwiczeń logicznych, które podkreślają, jak to zrobić:

Wnioskować znaczenie nieznanych słów – poznawanie nowych, elokwentnych słów
wnioskować o funkcji nieznanych nazwisk ludzi, miejsc i rzeczy
wyartykułować różne idee osadzone w długich i złożonych zdaniach
wnioskować o głównych i pomniejszych przesłankach autora w sposób nieoficjalny
wnioskować o tematach, punktach widzenia lub filozofii autora w fikcji

Polecamy nasze książki w promocyjnych cenach ! 🙂

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.