Fot: Government of Poland/ Wikimedia commons.
Strajk uczniów 2020 organizowany pod hasłem „Ogólnopolskiego Strajku Edukacyjnego” ma potrwać od poniedziałku 7 grudnia 2020 do piątku 11 grudnia.
Pod petycją o odwołanie Przemysława Czarnka, podpisało się blisko 90 tysięcy studentów, wykładowców, nauczycieli, uczniów i innych osób związanych z oświatą. W dokumencie padają zarzuty ideologizacji nauki w szkołach przez obecnego ministra z PiS, a także krytyka jego wypowiedzi na temat środowiska osób LGBT oraz strajkujących kobiet.
- Przez cały tydzień zachęcamy do brania udziału w różnych akcjach charytatywnych, m.in. oddawania krwi czy szpiku. Podczas spaceru do lasu, jeśli zobaczymy jakieś śmieci, to warto też je zebrać, posprzątać nasz las.
Uczniowie domagają się dymisji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, a na środę 9 grudnia zapowiadają strajk generalny
- W tym dniu nie bierzemy udziału w zajęciach dydaktycznych. Mamy nadzieję na włączenie się również wykładowców, nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy tego dnia zrezygnują z wykonywania swojej pracy.
- Celem nie jest tu pójście na wagary, czy zrobienie sobie krótkiego urlopu. Chcemy na tyle, na ile jest to w tym momencie bezpieczne i możliwe, wyrazić swój sprzeciw. Tak aby usłyszała o nim cała Polska, a zwłaszcza Minister Edukacji i Nauki oraz Premier.
- „Jednym z działań, w których możesz wziąć udział podczas naszego strajkowego tygodnia jest oddanie krwi! Wicepremier Kaczyński zarzucał osobom biorącym udział w Strajku Kobiet, że mają krew na rękach, a zapomniał chyba o szpitalnych wizytach zarażonego koronawirusem ministra Czarnka”.
8 grudnia miną trzy tygodnie od złożenia do premiera petycji w sprawie odwołania Przemysława Czarnka.
- Przychodzi taki moment, w którym trzeba jasno okazać swoją niezgodę. W środę manifestujemy swoje niezadowolenie najpełniej jak tylko możemy, w tych okolicznościach – nie idziemy na zajęcia – nawołują w mediach społecznościowych uczniowie.
W środę 9 grudnia w całej Polsce ma odbyć się strajk generalny – uczniowie nie wezmą udziału w nauce zdalnej. Jednak od poniedziałku 7 grudnia do piątku 11 grudnia uczniowie będą brali udział w akcjach dobroczynnych.
Pierwsze protesty uczniów przeciwko objęciu ministerstwa edukacji i nauki przez Przemysława Czarnka odbyły się już kilka dni po jego nominacji. W wielu szkołach w całej Polsce uczniowie przychodzili na lekcje ubrani na czarno.
Jeszcze żaden protest od 1989 roku w Polsce nie wyciągnął na ulicę tak wielu młodych ludzi.
ocenia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, informując swoich czytelników o fali protestów w Polsce.