Warren Buffet widzi przyszłość w samochodach elektrycznych?
w , ,

Warren Buffet widzi przyszłość w samochodach elektrycznych?

Warren Buffett dzięki swojej cierpliwości i rozważnej strategii „kup i trzymaj”, trafnie dokonuje wielu inwestycji. Stało się jasne, że robi to ponownie w branży związanej z autami elektrycznymi. Inwestorzy, powinni więc zastanowić się, jak mędrzec z Omaha, widzi przyszłość tego sektora.

Wartość udziałów Berkshire Hathaway Inc. – funduszu, którym zarządza Buffet, w BYD Co. Ltd., jednym z najstarszych producentów samochodów i baterii samochodowych w Chinach, poszybowała w tym roku w górę. Cena akcji BYD, wzrosła o prawie 30%. Buffett wspiera przedsiębiorstwo od ponad dekady, posiadając około 22% akcji spółki, notowanej na giełdzie w Hong Kongu, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie ponad 915,6 mld HK $ (117,6 mld $).

BYD 2021 08 16 12 25 41

Dlaczego, fundusz Buffeta inwestuje w chińską spółkę, a nie amerykańską Teslę?

Jak twierdzi sam fundusz, samochody elektryczne BYD, mają niską cenę i bezpieczną technologię baterii.

„BYD to coś więcej niż tylko kolejny startup, chcący zająć miejsce Tesli. Koncentrują się oni bowiem, na opracowaniu odpowiedniej technologii dla baterii EV, które są rdzeniem pojazdów elektrycznych i stanowią prawie 50% ich ceny” – twierdzi spółka.

Wieloletni partner Buffetta, Charlie Munger, odkrył geniusz Wang Chuanfu, chemika i badacza stojącego za BYD:

[Jest on] coś jak Edison rozwiązujący problem techniczny i coś jak Welch robiący to, co musi zrobić. Nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Słowo geniusz, nie jest w tym przypadku chyba przesadzone, firma motoryzacyjna bowiem ogłosiła, że zaprzestanie produkcji baterii niklowo-kobaltowo-manganowych, produkowanych przez większość producentów samochodów i baterii. Zamiast tego, BYD zwrócił całą swoją uwagę, na fosforan żelaza litu (LFP) dla tak zwanej baterii „blade” opatentowanej na początku ubiegłego roku.

Skupienie się na fosforanie żelaza litu (LFP) okazało się być przełomem. Jest on tani i łatwy w użyciu. Jego chemia jest o wiele bardziej stabilna niż nadchodzący typ NCM, który obiecuje, że przeniesie samochód na odległość setek kilometrów, ten model nie jest jednak bezpieczny. Z kolei baterie typu „Flat Blade” zajmują mniej miejsca i zmniejszają wagę samochodu. Przedsiębiorstwu udało się zredukować koszty o około 30%, zmniejszyć liczbę części, a jednocześnie poprawić wydajność.

Na zakończenie warto dodać, że sam Warren Buffet, wielokrotnie ostrzegał przed inwestowaniem w Tesle na amerykańskiej giełdzie. Jest jej głównym przeciwnikiem, ze względu na niebotyczną wycenę, prawdopodobnie jednak, inwestowanie w konkurenta Tesli, mogła wpływać na opinie, wydawane przez Buffeta.

Innym ciekawym faktem jest, że w USA, Joe Biden postawił ostatnio za cel, aby w 2030 roku 50% wszystkich sprzedanych samochodów było zelektryfikowanych.


Źródło: bloomberg.com

Przeczytaj również: TVN24 dostał holenderską licencję na nadawanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.