w , , ,

Wybory w USA: Trump VS Biden

Amerykanie już 3 listopada zadecyduje kto najbliższe cztery lata będzie kierował USA z Białego Domu. Amerykańskie firmy sondażowe już od dawna pracują na pełnych obrotach analizując sentyment w społeczeństwie. Starcie tytanów: rekin biznesu Donald Trump kontra wiceprezydent Baracka Obamy, który w polityce już jest od lat 70. Jak przebiegają wybory?

Demokraci vs Republikanie
wybory w USA
Demokraci VS Republikanie

Jak radzą sobie kandydaci na prezydenta

Krajowe sondaże są dobrą wskazówką, jak popularny jest kandydat w całym kraju, ale niekoniecznie są dobrym sposobem na przewidzenie wyniku wyborów.

W 2016 roku, na przykład, Hillary Clinton prowadziła w sondażach i zdobyła prawie trzy miliony głosów więcej niż Donald Trump, ale i tak przegrała – to dlatego, że USA stosuje system kolegium wyborczego, więc zdobycie większości głosów nie zawsze wygrywa wybory.

Joe Biden wyprzedza Donalda Trumpa w większości krajowych sondaży od początku roku. W ostatnich miesiącach wyprzedził go o około 50% i miał 10-punktową przewagę.

Chart showing how Donald Trump and Joe Biden are doing in the national polls. As of 6 September, Biden was on 50% while Trump was on 42%

Końcówka poprzednich wyborów nie była tak jasna – tylko kilka punktów procentowych dzieliło pana Trumpa od jego ówczesnej rywalki Hillary Clinton na parę dni przed wyborami.

Który stan może okazać się decydującym

Jak odkryła pani Clinton w roku 2016, liczba zdobytych głosów jest mniej ważna niż to, gdzie je zdobędziesz.

Map showing where the battleground states are in the 2020 election. Texas has the largest number of electoral college votes (38) while New Hampshire has the fewest (4)

W systemie kolegium wyborczego, który USA wykorzystuje do wyboru swojego prezydenta, każdy stan otrzymuje pewną liczbę głosów w oparciu o liczbę mieszkańców. W sumie 538 głosów kolegium wyborczego jest do zdobycia, więc aby wygrać, kandydat musi zdobyć 270 głosów.

Jak pokazuje powyższa mapa, w niektórych stanach na placu boju walki jest dużo więcej głosów na kolegium wyborcze niż w innych, więc kandydaci często spędzają w nich dużo więcej czasu na prowadzeniu kampanii.

Section divider

Sondaże sugerują, że Joe Biden jest w czołówce w Michigan, Pensylwanii i Wisconsin – trzech przemysłowych stanach, w których jego republikański rywal wygrał z marżą poniżej 1%, by w 2016 roku osiągnąć zwycięstwo.

Table showing the latest polling averages for Donald Trump and Joe Biden in key states. Biden leads in most of them at the moment

Trump ma niestety dużo powodów do zmartwień ze względu na takie stany jak Iowa, Ohio oraz Texas. Wcześniej prowadził tam z przewagą ponad 10%. Obecnie wychodzi prawie na zero w starciu z Bidenem.

Bukmacherzy nie skreślają jednak Trumpa. Najnowsze kursy dają mu niecałe 50% szans na wygraną w dniu 3 listopada, co sugeruje, że niektórzy oczekują, że perspektywy te bardzo się zmienią w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Jednak analitycy polityczni są mniej przekonani o jego szansach na reelekcję. Strona z analizą polityczną, mówi, że pan Biden jest „faworytem” do wygrania wyborów, podczas gdy The Economist mówi, że jest „prawdopodobny” do pokonania pana Trumpa.

Wpływ koronawirusa na wynik wyborczy Trumpa

Pandemia koronaawirusów zdominowała nagłówki gazet w USA od początku roku, a reakcja na działania prezydenta Trumpa została w sposób przewidywalny podzieliła jego środowisko polityczne.

Poparcie dla jego podejścia osiągnęło szczyt w połowie marca po ogłoszeniu przez niego stanu wyjątkowego w kraju i udostępnieniu państwom 50 mld dolarów na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. W tym momencie 55% Amerykanów zaaprobowało jego działania, według danych Ipsos, wiodącej firmy pollingowej.

Ale jakiekolwiek wsparcie, jakie miał ze strony Demokratów, zniknęło po tym czasie, podczas gdy Republikanie nadal wspierali swojego prezydenta.

Do lipca dane sugerują, że jego zwolennicy zaczęli kwestionować jego odpowiedź – ale pod koniec sierpnia nastąpiła niewielka poprawa.

Chart showing that the majority of Americans do not approve of Donald Trump's handling of the coronavirus pandemic, according to polls by Ipsos

Wirus ma duży wpływ na decyzję wyborców, a jeden z wiodących modeli opracowany przez ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przewiduje, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie do około 260.000 osób w dniu wyborów.

Pan Trump może mieć nadzieję, że Operacja Warp Speed, inicjatywa jego administracji dotycząca szczepionek, może wywołać „październikową niespodziankę” – wydarzenie z ostatniej chwili, które wywróci wybory do góry nogami.

Główny doradca naukowy tej inicjatywy powiedział, że jest „bardzo mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe”, aby szczepionka była gotowa do dystrybucji przed 3 listopada.

Czy możemy zaufać sondażom?

Łatwo jest skreślić sondaże mówiąc, że w 2016 totalnie się pomyliły. Ale to nie jest do końca prawda.

W 2016 roku ankieterzy mieli pewne problemy – zwłaszcza brak właściwej reprezentacji wyborców bez dyplomu ukończenia szkoły wyższej – co oznacza, że przewaga pana Trumpa w niektórych kluczowych stanach pola walki została zauważona dopiero pod koniec wyścigu, jeśli w ogóle. Większość firm zajmujących się badaniem opinii publicznej już to naprawiła.

Ale w tym roku jest jeszcze więcej niepewności niż zwykle z powodu pandemii wirusa koronaawirusowego i jego wpływu zarówno na gospodarkę, jak i na sposób, w jaki ludzie będą głosować w listopadzie, więc wszystkie sondaże powinny być czytane z pewnym sceptycyzmem, zwłaszcza tak daleko od dnia wyborów.

źródło

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.